Turkcell’in yeni CEO’su kim olacak?

Turkcell ile ilgili geniş bir analiz yazmıştım. Fakat bitirememiştim. Aslında niyetim bitirip 26 Ocak 2015 günü yayınlamaktı. Fakat yurt dışına çıkınca her şey yarım kaldı. Neyse sağlık olsun… Yazdıklarımın yeniden düzenlenmiş hali şöyledir.

Ocak ayının ilk haftası Ankara’da yaptığım bazı görüşmelerde aldığım bilgiler, 28 Ocak 2015’de Turkcell’de yapılacak olan Yönetim Kurulu toplantısında sekiz yıldır CEO’luk görevini sürdüren Süreyya Ciliv ile yolların ayrılacağı şeklindeydi. Bunu da “Bir bilmecem var…” başlıklı yazımda sizlerle paylaşmıştım. Süreyya bey ile ilgili aldığım bu bilgi şaşırdığım bir haber değildi. Çünkü son dört yıldır her yıl sonunda her şeyi bilen(!) biz gazeteciler 😉 tarafından Süreyya Ciliv gönderiliyordu. Her bozuk saatte günde iki defa doğru zamanı gösterdiğine göre, bu gazeteciler yanılıyor olamazdı.

Ben bu bilgilerin doğruluk derecesini kuvvetlendirmek için görüşmeler yapmaya başlayınca birileri(?) bana Turkcell Yönetim Kurulu toplantısının 30 Ocak 2015’e ertelendiğini iletti. Gerekçe olarakta, Turkcell’in hem Amerika hem Türkiye borsalarında işlem gördüğünü ve CEO’luk gibi bir değişim haberinin hafta içi duyurulması halinde riskli olacağını söyledi. Dolayısıyla borsaların kapandığı saatte ve hafta sonunu da içerecek şekilde verilmesinin ekonomik olarak herkes açısından daha uygun olduğunu da ekledi. Bir iktisatçı olarak baktığımda mantıklıydı. Fakat şimdi görüyorum ki tarihsel anlamda güvendiğim dağlar tarafından yanıltılmışım. 🙂 Neyse alacağımız olsun. Nasılsa günü geldiğinde acısını fazlasıyla çıkarırım. 😉

Süreyya beyin yönetim tarzının özellikle son bir yıldır Yönetim Kurulu ile uyuşmadığı gözlemlediğimiz bir gerçekti. Sonuçta bugünlere gelindi. Şimdi ne olacak?

Turkcell açısından ne olacağını söyleyelim. Turkcell’de artık güçlü CEO devri bitti. Genel Müdür yapısına geçiliyor. Türk Hava Yolları yönetiminde uygulanan üçlü model geliyor. Yani aynı zamanda Yönetim Kurulu üyeliği ünvanları da olan üç kişilik bir İcra Kurulu. Bu İcra Kurulu kimlerden mi oluşacak? Tabii ki Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça İcra Kurulunun da Başkanı olacak. İkinci isim finansal geçmişinden dolayı şimdiki Yönetim Kurulu üyelerinden Mehmet Bostan. Son olarak aynı zamanda Yönetim Kurulu Üyesi de olacak bir tane de Genel Müdür gerekiyor. İşte o isim Akbank’ın şimdiki Yönetim Kurulu Üyelerinden Kaan Terzioğlu.

Süreyya Ciliv açısından ne olacak derseniz onu da söyleyelim. Süreyya beyin önünde üç seçenek var. Birincisi Amerika’ya dönecek olması. İkincisi siyasete girmesi. Üçüncüsü ise bilişim sektöründe faaliyet göstermeyen uluslararası bir şirkete veya bu şirketin de bağlı olduğu ülkemizin büyük gruplarından birine CEO olması. Hemen söyleyelim en zayıf seçenek birincisi. Aksine Türkiye’de kalacak ve iki veya üçüncü seçeneği gerçekleştirecek. Bizce en güçlü seçenek üçüncüsü. Hadi söyleyelim tek seçenek üçüncüsü. 😉

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: