Türkiye’de ADSL abone sayısı 5 milyonu aştı mı?

26 Ocak 2011 0 Yazar: Musa Savaş

En baştan belirtmek istiyorum. Amacım ne üzüm yemek, ne de bağcıyı dövmek. Tek amacım eksik veya doğru olmayan bilgilerle kamuoyunun yanlış algılamasının önüne geçmektir. Bu noktadan hareketle önce sizlerle hafta başında e-posta yoluyla aldığım bir basın bülteninin bazı bölümlerini paylaşmak istiyorum.

“Avrupa’nın ADSL kullanıcı sayısı en hızlı artan ülkesi Türkiye!

Türk Telekom’un güçlü altyapısı ile Türkiye’de ADSL abonesi sayısı 5 milyonu aştı. Türk Telekom’un büyük altyapı yatırımları ve internet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla yürüttüğü çalışmalara paralel olarak Türkiye’de ADSL abonesi sayısı 5 milyonu aştı. İngiliz araştırma firması Point Topic’in raporuna göre ise Avrupa’da ADSL abone sayısı en hızlı artan ülke Türkiye oldu.

Türkiye’nin telekomünikasyon devi Türk Telekom’un internet kullanımını yaygınlaştırmak ve ülkenin her köşesinde genişbant internet erişimi sağlamak amacıyla alt yapısına yaptığı büyük yatırımlara paralel olarak, Türkiye’de internet kullanıcı sayısı önemli bir artış gösterdi. 2007 yılı sonu rakamlarına göre Türkiye’de ADSL abonesi sayısı 5 milyonu aştı.

Öte yandan, internet erişimi konusunda uzman, Londra merkezli bağımsız araştırma firması Point Topic tarafından Mart ayı sonunda yayınlanan “Dünya Genişbant İstatistikleri” (World Broadband Statistics) raporunun “Dünya Genişbant İstatistikleri 2007 4. Çeyrek” (World Broadband Statistics Q4 2007) bölümünde 2007 yılı sonuçları açıklandı. Her 3 ayda bir yayınlanan rapora göre, 2005-2007 yılları arasında Avrupa’da abone sayısı 1 milyon ve üzerinde olan ülkeler içinde ADSL abonesi sayısı en hızlı artan ülke Türkiye oldu.

Türk Telekom İcra ve Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Paul Doany, hedeflerinin Türkiye’de modern iletişim teknolojilerini toplumun her kesimine yaygınlaştırmak, kırsal ya da kentsel ülkenin dört bir yanından internete erişim sağlamak olduğunu belirtti. Doany, “Gerek genişbant altyapı yatırımlarımızla, gerek internet servis sağlayıcıları için toptan satış fiyatlarında gerçekleştirdiğimiz indirimlerle, gerekse eğitim alanında hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk projeleri ile bu hedefe ulaşmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda, Türkiye’de ADSL abonesi sayısının 5 milyona ulaşması ve abone sayısı açısından Avrupa’nın en hızlı büyüyen pazarı olması bizim için çok önemli ve memnun edici bir gelişme” dedi.”

Sizde okuyunca benim gibi heyecanlandınız değil mi? Zaten Türkiye’deki ADSL sayısı ile ilgili bir yazı yazmayı planlıyordum. Bu süper oldu diye düşünerek adı geçen araştırma kuruluşunun sitesine (www.point-topic.com) girdim. Kayıt olmak gerekiyormuş. Kayıt olup yine bültende adı geçen (World Broadband Statistics Q4 2007) raporu indirdim. Raporu inceleyince bülteni okuduğumda sahip olduğum heyecanın yerini büyük bir hayal kırıklığı aldı. Hafta içinde çeşitli yayınlarda söz konusu basın bülteni doğrultusunda çeşitli yayınların yapıldığını hatırlayınca üzüntüm bir kat daha arttı.

Daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Söz konusu rapordan aldığımız şu tabloya bakmanız yeterli sanırım.

(Bu yazının bir kısmı 27 Nisan 2008 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)