Türkiye’nin bilişim haftası veya üçü bir yerde

14 Eylül 2011 0 Yazar: Musa Savaş

Bu hafta boyunca ülkemiz bilişim ile yatacak bilişim ile kalkacak. Çünkü Avrasya bölgesinin en etkin bilişim fuarı olan Cebit Bilişim Eurasia 7 Ekim’de başlayacak. 11 Ekim’de sonra erecek olan bu etkinlikler yumağını sadece fuar diye adlandırmak biraz haksızlık olur.

Bu etkinlik bünyesinde iki fuar ve bir zirveyi barındırıyor. Dolayısı ile fuar kelimesi yerine başka bir kelime kullanmalıyız fakat ne olduğunu ben henüz bulamadım.

7-11 Ekim tarihleri arasında Beylikdüzü’deki merkezde yapılacak üç etkinlik şöyle:
1.Cebit Bilişim Eurasia
2.Broadcast Cable&Satellite Eurasia
3.Bilişim Zirvesi

Cebit Bilişim Euraisa

  1. yılınıda kutlayacak olan olan Cebit Bilişim Eurasia fuarı geçtiğimiz yıl 5 bini genel müdür ve firma sahibi olmak üzere, 70 bin profesyonel; toplamda 160 bine yakın ziyaretçiyi ağırladı. “İş Dünyası”, “Tüketici Elektroniği” ve “Dijital Yaşam” olmak üzere 3 ana bölümden oluşan CeBIT Bilişim Eurasia 2009, önceki yıllardan farklı olarak bu yıl iş dünyası bölümündeki yeniliklerle ve uluslararası katılımda görülen artışla ön plana çıkıyor. Bu yıl fuarda aralarında Amerika, Almanya, Fransa, İtalya, Kore, Rusya’nın da bulunduğu  toplam 22 ülkeden uluslararası katılımcı ve ziyaretçi bekleniyor. Bu konuyla ilgili olarak, küresel ekonomik krize rağmen belirledikleri hedeflere ulaştıklarını söyleyen HİFAŞ Fuar Direktörü Orkunt Yozgat, “CeBIT Bilişim Eurasia 2009 katılımcı sayısı ve yabancı katılımcı gibi konularda krize rağmen büyüme gösterdi” dedi.

Farklı sektörlere yönelik kurumsal çözümlerin tanıtılacağı İş Dünyası salonlarında ticari yazılımlardan, mobil iş çözümlerine, bankacılık ve finans uygulamalarından telekom altyapısı ve Ar-Ge teknolojilerine kadar birçok konu ele alınacak. Tematik bölümlerin yanı sıra forum alanlarıyla geleceğin iş dünyasının masaya yatırılacağı CeBIT Bilişim Eurasia ile aynı mekanda, Avrasya’nın en büyük uydu iletişimi, yayıncılık ve TV sektörü fuarı olan Broadcast, Cable & Satellite Eurasia 2009 da fuarın 8, 9 ve 10’ncu salonlarında gerçekleşecek. Ziyaret için detaylı bilgiye www.cebit.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Broadcast Cable&Satellite Euraisa

Hannover Messe International İstanbul tarafından bu yıl on üçüncüsü düzenlenecek Broadcast, Cable & Satellite 2009 Fuar ve Konferansı, yayıncılık, uydu ve kablo sektörlerindeki profesyonellere yönelik bir etkinlik. Yetmişin üzerinde ülkeden gelmesi beklenen katılımcı ve ziyaretçiler Uydu Sektörü’nün ihtiyaç duyduğu her şeyi gözlemleyebilecekler. Ayrıca Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden sektörle ilgili ziyaretçiler fuarda ağırlancak. Www.cebit-bcs.com adresinden fuar ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bilişim Zirvesi

Bu yıl tema olarak “Yeni dünya, yeni yaşam” başlığını kullanan etkinlik Türk İş Dünyası’nı yeni teknolojiler ve iş çözümleri ile buluşturacak.

Interpromedya tarafından düzenlenen ‘Bilişim Zirvesi’09 kapsamındaki ‘İş çözümleri ve Teknoloji Oturumları’nda, gelecek nesil iş zekası ve performans yönetiminden kurumsal kaynak planlamaya, risk yönetim sistemlerinden dış kaynak kullanımına kadar bir çok konuda teknolojinin sağladığı avantajlar ve üstünlükler ele alınacak. Bu yıl düzenlenen oturumlar arasında bütünleşmiş bilgiişlem stratejileri, bütünleşmiş iletişim, açık kaynak sistemleri, bulut bilgi işlem, gelişmiş interaktif çoklu ortam servisleri ve akıllı ev-ofis teknolojileri oturumları da yeni başlıklar olarak dikkat çekiyor. Teknoloji liderlerinin, iş ve teknoloji yönetici ve uzmanlarının vizyonlarını geliştireceği, bilgi birikimlerini ve paylaşımlarını artıracağı ve en son teknolojik gelişmelerden haberdar olacağı bu oturumlar kurumlarının rekabet gücünü artıracak iş birliklerinin oluşması için elverişli bir zemin oluşturulacak. Nasıl katılacağınızı www.bilisimzirvesi.com.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

Bu hafta bilişim sektörü için çok yoğun geçecek. Üç ayrı etkinliğin aynı zamanlarda aynı mekanlarda olması bizler için çok büyük kolaylık olacak. Bizlerde bu etkinlikleri takip edip Bilişimin geleceği ile ilgili ipuçlarını kovalayacağız.

(Bu yazının bir kısmı 4 Ekim 2009 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)