Yazar Kasa POS’ların SIM kartları ne olacak?

16 Nisan 2014 1 Yazar: Musa Savaş

Yazar Kasa POS’lar hayatımıza girmeye başladı. İlk modelleri bana cep telefonlarının başlangıç modellerini hatırlatsa da zaman içinde nihai ve en kullanışlı haline ulaşacaktır. İşin bu kısımları çok ilgi alanıma girmiyor. İlgi alanıma giren kısmı arka planda kullandığı iletişim platformu ve üzerinde çalışan entegre yazılımlar. Özellikle de son günlerde Yazar Kasa POS’ların üzerinde çalışan SIM kartlarla ilgili ciddi duyumlar almaya başladık. Konuyu şöyle açalım.

Bu cihazların üzerinden geçirilen kredi kartının onay işlemleri üzerindeki data SIM kart ile yapılıyor. Bu SIM kartları bankalar cihaz ile birlikte müşterilerine sunuyor. Yani SIM kartın kullanım ücretini de banka bir bakıma Yazar Kasa POS’un müşterisiyle anlaştığı fiyatın içine gömüyor. Yazar Kasa POS kullanıcıs için bu büyük nimet. Çünkü tek muhatabı var. O da Yazar Kasa POS’u aldığı banka. Yani ayrıca SIM kart operatörünün faturası ile uğraşmıyor. Bankalar açısından bakıldığında da müşterisine verdiği hizmete bir katma değer eklemiş oluyor. Üstelik bu katma değerin bankaya maliyeti sıfıra yakın desek abartmış olmayız. Çünkü bankalar bu tür SIM kartları alırken büyük miktarlarda alıyorlar. Dolayısıyla bu büyük miktarlı talebin alım gücünü pazarlık unsuru olarak kullanıyor. Hani, tabir-i caizse ölü fiyatına SIM kart alıyor. Yine büyük miktarlarda kullanım taahhütü verdiği içinde data kullanım ücreti kısmında da büyük fiyat avantajları yakalıyor. Yani banka hem kendi kazanıyor hem de müşterisine kazandırıyor. Peki bu durumdan rahatsız olan var mı? Tabii ki var. Mobil operatörler.

Bu ticari ilişkinin en büyük zarar edeni operatörler. Pardon, düzeltelim. Kârdan zarar edeni diyelim. Doğal olarak bu durumdan hoşnut değiller. Hoşnutsuzluklarını bankalara dile getiremiyorlar. Çünkü banka hemen tüm data hatlarını bir diğer operatöre taşıyıveriyor. Geriye tek çözüm kalıyor. Bankaların Yazar Kasa POS ile birlikte data SIM kartı vermesini engellemek. Bu şekilde data SIM kartın işyeri tarafından alınmasını sağlayarak kârdan ettikleri zararı azaltmak. Yani doyasıya kâr etmek. Bize gelen duyumlar bazı operatörlerin kamu kurumları nezdinde özellikle Maliye Bakanlığı üzerinde Yazar Kasa POS ile kullanılacak data SIM kartının ayrı satılması konusunda yoğun lobi yaptığı şeklinde. Bu konuyu anlatırken sundukları argüman ise şöyle: Çoklu kullanım yerine tekli kullanıma geçilmesi durumunda bu data SIM kartların gerek alımından gerekse de kullanımından devletin elde edeceği doğrudan veya dolaylı vergiler artacaktır. Bu şekilde toplu kullanımlar vergi kaybına yol açmaktadır. Yani diyorlar ki siz bir düzenleme yapın, bu data SIM kartları bankalara topluca vermeyelim, doğrudan müşterilere verelim siz de işin vergisini toplayın.

Maliye Bakanlığı yetkilileri bu durma ne diyor? İnanın henüz bilmiyorum. Fakat operatörlerin gazına gelipte böyle bir şey yaparlarsa tek kelimeyle ayıp ederler. Ben inanıyorum ki Maliye Bakanlığının yetkilileri sağduyulu insanlardır. Eminim ki operatörlerden gelen bu teklifi sağduyu ile enine boyuna düşünüp ona göre karar vereceklerdir.

Mobil operatörlerle ilgili söyleyeceğim şudur. Bu ülkenin ekonomisinin özellikle son 10 yılı içerisindeki rolünüzü kimse tartışamaz. Gerçekten takdir edilecek çok güzel işler yapıyorsunuz. Gerek geliştirdiğiniz teknolojiler gerek iletişim alt yapısına getirdiğiniz yeniliklerle sizleri hayranlıkla izliyorum. Geliştirdiğiniz uygulamalara ise söyleyecek laf bulamıyorum. Bu ülke için çalıştığınızdan bir şüphem yok.

Sonuç olarak, yukarıda yazdığım konudaki girişimleriniz ticari açıdan mantıklı fakat insani değil. Ticari konularda bu kadar da acımasız olmayın. Bizler Ortadoğu coğrafyasının insanlarıyız. Duygusalız. Kandırıldığımızı veya istismar edildiğimizi anladığımız zaman ya intikam alırız ya da küseriz. Bence Yazar Kasa POS ile verilen data SIM kartları konusunda bir kez daha düşünün.

(Bu yazının bir kısmı 12 Ocak 2014 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)