Yılın Ürünleri veya nam-ı diğer Bilişim Oscarları

26 Temmuz 2011 0 Yazar: Musa Savaş
  1. yüzyılda son kez sizinle birlikteyiz. Bu köşede tarz olarak dergimizin içeriğinden doğrudan söz etmek gibi bir yaklaşımım yoktur ama sırf bu sayıya özgü olarak biraz dergimizden ve kapak konumuzdan doğrudan söz edeceğim.

Önce dergimizden söz edelim. PC World, Mart 1991’de bayiye çıkan ilk bilgisayar dergisidir. Başka bilgisayar dergileri de vardı fakat onlar bayiye çıkmıyor abone usulü çalışıyorlardı. Derken PC World’ü Aralık 1993’de PC Magazine ve Şubat 1994’de de BYTE dergileri takip etti. Daha sonrada bunlara Şubat 1996’da CHIP katıldı. Bu dört dergi yıllardır Türk okurunu “Bilşim Okuru” haline getirmenin kavgasını verdi durdu. PC World gerek ilk çıkmanın avantajı gerekse de hazırlayan ekibin okurun nabzını tutabilme yeteneği sayesinde yıllarca hep birinciydi. Derken ticari hayatta sıkça rastlanan bir olay meydana geldi ve PC World yayınına Ekim 1998’de ara verdi. Dolayısıyla birincilik bayrağını CHIP devraldı.

BYTE dergisini çıkaran bizim grup çok stratejik bir karar alarak PC World’ü çıkarmaya tekrardan okurlarıyla buluşturmaya karar verdi. Bu bağlamda BYTE’ı kapatması gerekiyordu. Bu zor karar alındı ve çalışanlarının da çok sevdiği BYTE kapatıldı. Çalışanları şimdi daha zor bir görev bekliyordu: “PC World’ü yeniden çıkarmak.” Oldukça yorucu çalışmalar sonunda PC World Mart 1998’de yeniden doğdu. Kısa sürede de hak ettiği yere geldi. Şimdilerde ise birincilik bayrağını geçici olarak bıraktığı yerden almak üzere.

Nedir kapak konumuz? “Yılın Ürünleri 1999”. Bilenler PC World’ün geleneğinde böyle bir organizasyonun olduğunu bilirler. Bilmeyen okurlarımızda bu vesileyle öğrenmiş olurlar.

Bu etkinlik 1994 yılında PC World tarafından ilk defa yapıldı. Bilişim dünyası bu etkinliği o kadar benimsedi ki sonraki yıllarda da hep devam etti. Sadece 1998 yılında yapılamadı. 1999’un başında PC World el değiştirince bizlere düşen ilk görevlerden biri de bu etkinliği yeniden hayata geçirmekti.

Büyük özverilere katlanarak büyük bir organizasyonla bunu herkesle paylaşalım istedik. Sizler bu satırları okuduğunuzda sunuculuğunu ailemizin stand-up’çısı Beyaz’ın yapacağı “Yılın Ürünleri 1999” gecesi çoktan yapılmış olacak. Szilerde dergimizin sayfalarında geceyle ilgili değil ama ödül alan ürünlerle ilgili tüm detayları bulacaksınız.

Teknoloji Laboratuarı editörleri ve danışmanlarımızdan oluşan uzman bir kadro tarafından teknolojik kriterler esas alınarak 6 ana kategoride toplam 49 ürüne 65 ödül dağıtıldı. Dolayısıyla kapak konumuz bilgisayar donanımı veya yazılımı almayı düşünenlerin referans alacağı bir yazıdır.

Ödüller belirlenirken kesinlikle arkadaşlık ve ikili ilişkilere dikkate alınmıyor. Çünkü bizim için önemli olan okurlarımızın beklenti ve istekleri. Onun haricindeki diğer kriterler fiyat, performans, kullanım ve kurulum kolaylığı. Ayrıca Teknoloji Laboratuarı’nın kendine has bazan benim bile içinden çıkamadığım bir sürü kriteri.

Bu arada kapak logomuzun siyah-beyaz yapmamızın sebebi Düzce’deki depremde hayatını kaybedenlere duyduğumuz saygıdandır. Ülkemizin içinden geçtiği bu zor günlerde bizlerde bir şekilde insanlarımızın acılarını paylaşmaya çalışıyoruz.

Daha fazla sizi burada tutmayayım. Keyifle okumanız ve 21.yüzyılda tekrar görüşmek dileğiyle.

(Bu yazı 17 Kasım 1999 tarihinde yazılmış ve bir kısmı PC World dergisinin Aralık 1999 sayısında Editörden köşesinde yayınlanmıştır.