2007’de Teknoloji, Medya ve Telekom nasıl şekillenecek? -2

18 Ekim 2009 0 Yazar: Musa Savaş

Geçen yazıda başladığımız, Deloitte firmasının, her yıl düzenli olarak hazırladığı “Teknoloji, Medya ve Telekom 2007” raporunu değerlendirmeye devam ediyoruz.

  1. Medya ile bloglar arasındaki ilişki daha da belirginleşecek. Her ne kadar bloglar, medya devlerinin yerini tehdit eden yeni unsurlar olarak tanıtılsa da, durumun böyle olmadığı artık anlaşıldı. Sıradan insanların İnternet ortamında kendi haber ve yorumlarını yayınlamaları medyayı köstkelemek bir yana büyük ölçüde destekliyor. Medya kuruluşları, blogları yeni yetenekleri keşfedebilmek için etkin şekilde kullanabilirler.

  2. Çevresel kaygılar, çeşitli teknolojik ürünlerin tasarımdan üretilmesine, pazarlanmasından dağıtılmasına birçok safahasında kilit önem taşıyacak. Tasarlanan ürün ve hizmetlerin çevre dostu olmasına daha fazla dikkat edilecek. Şirketler enerji tüketiminde daha sorumlu davranarak kendilerini farklılaştıracaklar.

  3. Taşınabilir cihazların satışlarındaki patlama, söz konusu sektörleri bu cihazların depolanabilir enerji kaynaklarını geliştirmeye itiyor. Tek kullanımlık pil pazarının 31 milyar dolar, şarj edilebilir pil pazarının ise 6 milyar dolarlık büyüklüğü dikkate alınırsa, ayrıca her yıl 1 milyar doları aşkın şarj edilebilir pilin yeni cihazlarla birlikte tüketiciye ulaştığını da hesaba katarsak sektörün en önemli önceliğinin ne olduğunu söylemeye gerek kalmaz. Kullanıcılar, şarja ihtiyaç duymadan daha uzun süre kullanılabilen cihazların beklentisi içinde. Lityum-İyon piller de kapasite üst sınıra dayanmış durumda. Farklı enerji kaynaklarına yönelmek kaçınılmaz olacak.

  4. Teknolojik cihazlardaki bir diğer temel sorun da kullanım zorluğu. Dolayısıyla kullanımı basit olan cihazlar daha gözde olacak. Hali hazırda, son satıcılara geri verilen ürünlerin yarıdan fazlası bozuk olduğu için değil, kullanımı karmaşık ve zor olduğu için geri veriliyor. Bir tüketicinin aldığı cihazı öğrenmek için harcadığı süre 20 dakika. Şayet bu süre sonunda aldığı cihazın kullanımını öğrenemediyse, cihazın bozuk olduğunu düşünerek iade ediyor. 2007 yılında en ileri teknolojiye sahip ürünlerden ziyade, kullanımı kolay ürünler ciddi satış başarıları yakalayacak.

  5. 2007 insanın gelişiminde yeni bir dönemin başladığı yıl olabilir. Teknoloji, insan vücüdunun performansında gelişmeler sağlamak için kullanılacak. Örneğin protez teknolojisindeki ilerlemeler, bu protezlere sahip insanların söz konusu organlarının performansını kat be kat artıracak. Dolayısı ile dünyanın en iyi atletlerini geride bırakabilecek. İnsanlar, normalin 200 katı oksijen depolayabilen yapay alyuvarlar sayesinde tüpsüz dalışlar yapabilecekler.

Teknolojinin şu an itibariyle bulunduğu noktadaki resmini tam olarak hayal edebilirsek, tüm bu öngörülerin gerçekleşeceğini de hep birlikte görebiliriz.

Yani 2007 yılı, evrimin evriminin başladığı yıl olacak.

(Bu yazının bir kısmı 28 Ocak 2007 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)