65 Milyon Avrupaya göçeçek mi?

30 Temmuz 2011 0 Yazar: Musa Savaş

AB’ye adaylığımız büyük bir ihtimalle onaylanacak ve 2015 gibi AB’ye gireceğiz galiba. Neyse fena mı olacak. Bundan bir yıl öncesindeki toplantıda ipler kopma noktasına gelmişti. En büyük etkende Yunanistandı. Derken Ağustos’da olan deprem yüreğimizi çok dağladı ama Yunanistan’la garip ve hala anlamakta zorlandığım bir yakınlaşma yaşadık. Tüm her şeyin rayına girmesi için illada deprem mi olması gerekiyordu. Her şeyin arkasında bir şeyler aram huyum benim bu işe yaklaşımımı biraz kıllandırıyor.

Nitekim geçen hafta yazmış olduğum “Nükleer Enerji” konusu, ben yazıyı yazdıktan iki gün sonra bir anda gündeme oturdu. Bu da ister istemez bazı olayları takip etmede doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Biz yazımızı Çarşamba günü yazmıştık. Hürriyet gazetesi ise Cuma günü sürmanşetten nükleer enerjiye geçeçeğimizi duyurmuştu. Demek ki komplo teorileri kurmuyoruz olayların arkasında ki asıl gerekçeleri farklı boyutlarıyla görebiliyoruz.

Şimdi şu AB’ye adaylık meselesine gelelim. Daha düne kadar koptu kapacak denen AB ile ilişkiler depremden sonra Yunanistanın yumuşaması ve akabinde diğer Avrupa ülke yetkililerinin ardı arkasına Türkiye ile ilgili olumlu mesajları bir anda bizi daha düne kadar kapısından kovulduğumuz AB’nin üye adayı olacağız. Siz bu satırları okurken (fakat ben yazarken henüz bir bilgi yoktu ama aday olacağımız kuvvetlice söyleniyordu) büyük bir ihtimalle AB adayı olacağız.

Her şeyin bir bedelinin olduğu günümüz dünyasında bu adaylığımız bedeli sizce ne olabilir. Adaylık. Tamam ama neyin karşılığında?

Ben size söyleyeyim. Bunun bedeli Kıbrıstır. AB’ye adaylığımız onaylandığı anda önümüzdeki beş yıl içerisinde uygun taksitlerle Kıbrıs Yunanistana peşkeş çekilecektir.

AB’ye girmeye karşı değilim. Fakat Kıbrıs’ın elimizden çıkmasına karşıyım. 2015 gibide AB’ye gireriz. Böylece 65 milyon Avrupa’ya taşınırız.

Kıbrıs’ımı vermişiz?

Kimin umurunda.

Peki ya Bilişim sektörü?

O da kim ola.

(Bu yazı 13 Aralık 1999 tarihinde yazılmış ve bir kısmı bu tarihi takip eden ilk Pazartesi günü dağıtılan Computerworld dergisinde Editörden köşesinde yayınlanmıştır.)