Aklımda deli sorular… @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @Avea @tcudhb @btkbasin @standardpoors @FitchRatings @KAPbilgi

24 Ağustos 2015 6 Yazar: Musa Savaş

Türk Telekom’un yatırımcılarına yönelik bir internet sitesi var. Adresi http://www.ttinvestorrelations.com şeklinde. Bu sitede kredi notları bölümüne bakınca ilginç bir tablo ile karşılaşıyoruz.Kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch’in 30 Haziran 2015 tarihli değerlendirmesi ile ilgili bilgiler yer alıyorken, Standard&Poor’s’un ise hâlâ 24 Temmuz 2014 tarihli değerlendirmesi duruyor. (http://www.ttinvestorrelations.com/tr/bono-tahvil/kredi-notlari.aspx)
turk-telekom-kredi-notlari
Bunları görünce aklımıza şu soru geldi: Standard&Poor’s 2015 yılında bir değerlendirme yapmadı mı? Bunun üzerine (KAP) Kamu Aydınlatma Platformu’na (www.kap.gov.tr) bakalım dedik. Bakınca ne gördük dersiniz? Türk Telekom 10 Ağustos 2015 tarihinde Standard&Poor’s’un değerlendirmesiyle ilgili bilgiyi KAP’a göndermiş. Kısa bir açıklama: “Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poors Ratings, yaptığı rutin gözden geçirme çalışmaları sonucunda şirketimizin TL ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu “BBB-” (yatırım yapılabilir seviye), görünümünü olumsuz, Öncelikli Teminatsız Borç Notunu (senior unsecured rating) da “BBB-” olarak teyit etmiştir.”
turk-telekom-kap-duyurusu
Şimdi sizlere Standard & Poor’s derecelendirme skalası ile ilgili kısa bilgi vereyim. En iyiden en kötüye, şöyledir: AAA, AA, A, BBB, BB, B, CCC, CC, C, D. BBB’nin altındaki hisse senetleri spekülatif veya yüksek riskli sayılır.

Sizler başka sonuçlara varabilirsiniz fakat bir iktisatçı olarak yukarıdaki bilgiler ışığında benim vardığım sonuç şudur: 2015 Yılının değerlendirme notu 2014 yılına göre daha iyi gibi gözükse de, yatırım yapılabilir seviyenin en alt basamağında yer aldığı için çok olumlu bir değerlendirme sayılmaz.

İşin en ilginç tarafı ise Standard&Poor’s’un Türk Telekom için yaptığı 2015 değerlendirmesi basına nasıl yansıdı diye merak ettiğimizde ortaya çıktı. Arama motorlarında “Standard Poors Türk Telekom Kredi Notu” şeklinde arama yaptığımızda tüm internet sitelerinde 2014 değerlendirmesini buluyoruz. Bu da aklımıza basın tarafıyla ilgili bambaşka sorular getiriyor… Bir gazeteci olarak bu konuda (şimdilik) susma hakkımı kullanıyorum.

Not: Bugün Ulaştırma Bakanlığında kayda değer bir şey olmadı. Fakat yarın büyük hareketlilik başlayacak. Tüm operatörlerin üst düzeyi, BTK yetkilileri ile birlikte Bakanlıkta olacak.