Dışişleri Bakanlığı’nın bu yazısını ben dikkate alıyorum… ;) @TC_Disisleri @TC_UDHB

19 Ocak 2015 0 Yazar: Musa Savaş

Dışişleri Bakanlığı, UDHB’ye (Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı) 28.03.2012 tarih ve 9442080 sayılı bir yazı gönderdi. Bu yazıya istinaden UDHB Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü 09.04.2012 tarih B.11.0.DİOO.724.02.03.CH/1094 sayılı yazısıyla Haberleşme Genel Müdürlüğü, BTK ve ilgili birimlerin yanısıra Telekomünikasyon ve Bilişim ile ilgili tüm kurumları uyarıyor.

Tamam da… Bu yazışmaların içeriği neydi? Şimdi onu özetleyelim. Dışişleri Bakanlığı söz konusu yazısında Avrupa, Amerika ve Avustralya’da Çinli (Huawei ve ZTE) telekomünikasyon firmaları ile ilgili ciddi güvenlik uyarıları yapıldığı, dolayısıyla da Türkiye’de bu firmalara verilen işler ve ihalelerde azami dikkat gösterilmesi gerektiğini söylüyor. UDHB’de bu yazıya istinaden hem ilgili birimlerini hem de sektördeki büyük oyuncuları uyarıyor.

İşin ilginci, bu yazışmaları takip eden zaman içinde, nüfusu 500’ün altında olan yerleşim yerlerine telekomünikasyon hizmetlerinin götürülmesi için bedeli Evrensel Hizmet Fonu’ndan karşılanmak üzere bir ihale yapılıyor. Bu ihaleyi Turkcell alıyor. Sözü edilen alt yapıyı kuruyor. Fakat kullandığı alt yapı malzemelerini Huawei’den alıyor. Yani bakanlığın uyarısını bilerek veya bilmeyerek dikkate almıyor.

Yine aynı şekilde, telekomünikasyon alt yapısı olmayan karakollara WIMAX bazlı erişim alt yapısı kurulması için Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) talebi doğrultusunda Türk Telekom görevlendirilmiş fakat bu görevlendirme süreci başlamasına rağmen, hâlâ Türk Telekom bu konuda herhangi bir harekette henüz bulnmadığı gibi, bize gelen bilgilere göre işi Huawei’ye LTE olarak vermeyi planlıyor.

Sizin de dudaklarınızdan “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu.” sözleri döküldü değil mi? Bense diyecek söz bulamıyor. Hani hukuki içerikli Amerikan filmlerinde bir replik vardır ya: “Sanık sizin.” 🙂