Europol’de Siber Suç Merkezi kuruluyor

12 Aralık 2012 0 Yazar: Musa Savaş

Gün geçmiyorki bir yerlere siber saldırı yapılmasın. Her hafta hatta her gün dünyanın bir yerlerinden siber saldırılar yapılıyor. Siber saldırılar son yıllarda sürekli artış gösteriyor. Dolayısıyla siber suçlarla savaş da giderek daha önemli bir hale geliyor. Dünyanın önde gelen iki oluşumu AB ve NATO 2011 Eylül ayında, siber suç vakalarına müdahale edebilmek için birer merkez kurmaya karar verdiler. Bu kararın evveliyatı 2010 yılı Kasım ayında Lizbon’da düzenlenen zirvelere dayanıyor. Bu zirvelerin sonucunda, AB ve NATO hem Avrupa’nın hem de oluşturulan işbirliğinin güvenliği için siber güvenlik alanına daha fazla önem verilmesi konusunda bir uzlaşmaya varmışlardı.

NATO’nun siber güvenlik merkezi projesi olan Cyber Incident Response Center (NCIRC), 7/24 çalışan ve NATO üyesi ülkelerdeki tüm siber suç vakalarına anında müdahale edebilecek altyapıya sahip olacak. Proje 2012 yılı sonuna tamamlanıp faaliyete geçecek.

AB’nin projesi ise Computer Emergency Response Team (CERT-EU) olarak açıklanmıştı. CERT-EU, hemen devreye alındı. Fakat çoklu ve karmaşık yapısından dolayı bazen ne yaptığını anlamakta zorlandığımız AB şimdi de Avrupa Siber Suç Merkezi (European Cybercrime Center) adında yeni bir merkez oluşturuyor.

Oluşturulacak olan yeni merkez, organize suç grupları tarafından yürütülen illegal online faaliyetleri takip edecek. Bu yeni merkezin özellikle kredi kartı dolandırıcılığı ve bankacılık uygulamalarında yapılan suçları inceleyeceği ve Avrupa polis teşkilatı olan Europol çatısı altında hizmet vereceği açıklandı. Merkezin bir başka hedefi ise Avrupa Birliği vatandaşlarının sosyal ağlardaki bilgilerini suçlulardan korumak ve online kimlik hırsızlığını önlemek. Yeni merkez hakkında konuşan Avrupa Komisyonu İç işleri Komiseri Cecilia Malmström şu ifadelere yer veriyor: “Bugün milyonlarca Avrupalı bankacılılık işlemlerinde, yaptıkları alışverişlerde, tatil planlamalarında veya aileleri veya arkadaşlarıyla iletişimlerinde interneti kullanıyor. Ancak online işlemler bizim günlük yaşantımızda daha fazla yer kapladıkça, organize suçlar içindeki online yöntemler de artış gösteriyor ve bu suçlar hepimizi etkileyebiliyor. Siber suçluların dijital hayatlarımızı alt üst etmesine izin veremeyiz. Europol çatısı altında kurulacak olan bir Avrupa Siber Suç Merkezi; ücretsiz, açık ve güvenilir internet hizmetini savunmamızda bir işbirliği merkezi olacaktır.”

Bu konularla ilgili bizden de bazı haberler verelim. RedHack yeniden gündemde. Daha önce bahsettmiştik. “Kızıl Hackerlar” olarak da bilinen ve söylemlerinden dolayı sol görüşlü olarak tanımlayabileceğimiz RedHack, kısa bir süre önce Ankara Emniyet Müdürlüğünü hack ederek gündeme gelmişti. RedHack bu eyleminden hemen sonra, Ankara Emniyet Müdürlüğü sitesinde yer alan ihbar maillerini “Türk Wikileaks” olarak yayınlamaya başlamıştı.

Redhack’in Ankara ve çevre illeri polisinin internet sitelerini kırmasının ardından 17 kişi gözaltına alınmış bunların 7’si “özel yetkili mahkeme”ce tutuklanmıştı. Redhack tutuklananların Redhack ile ilgisi olmadığını ve sadece Facebook’ta paylaşım yaptıkları için tutuklandıklarını açıklamıştı.

Tüm bu olanların arkasından RedHack yeniden emniyete ait sitelere saldırdı ve çeşitli illerin emniyet müdürlüğüne ait sitelerin büyük çoğunluğunu çökertti. Gruptan yapılan açıklamada 4+4+4 protestolarına katılan KESK ve eğitimcilere uygulanan baskı neden olarak gösterildi. Hacklenen siteler yeniden erişime açılırken, RedHack, twitter’dan “Eylemimiz KESK’e, Basına ve RedHack’e baskıyı protesto amacıyla yapılmıstır. Eylemimizi 30 Mart 72’de şehit düşen Mahir Çayan’a atfediyoruz!” mesajıyla eylemin amacını açıkladı.

Emniyet ve RadHack arasındaki bu mücadelenin nereye varacağını biz de çok merak ediyoruz. Takip etmeye devam edeceğiz.

(Bu yazının bir kısmı 8 Nisan 2012 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)