IFA 2015’te dikkatimizi çekenler

IFA 2015’te dikkatimizi çekenler

20 Eylül 2018 0 Yazar: Musa Savaş

Berlin’de (Almanya) yapılan ve alanında dünyanın en büyüğü olan Tüketici Elektroniği Fuarı (IFA) bu yılda oldukça iddialıydı. 250 binden fazla ziyaretçi beklenen fuara 1645 firma katıldı. Bir günde gezmenin imkansız olduğu fuarda yine bir çok ürün tüketiciye burada tanıtıldı. Ön plana çıkansa cep telefonları oldu. Her yıl katılan bildiğimiz büyük Türk markaları da fuardaydılar.

Fakat biz Türk firmalarından önce BSH Ev Aletlerinden bahsetmek istiyoruz. Bizlerin genelde Bosch ve Siemens olarak bildiği ve benim ithal edildiğini düşündüğüm beyaz eşya markalarını üreten grubun fabrikası Çerkezköy’deymiş. Yani Türkiye’de tüm dünya için üretim yapıyorlar. Bu fuar vesilesiyle öğrendiğim bu durum ülkem adına gururlanmama vesile oldu. Tabii ki böyle bir bilgiyi daha önceden neden bilmiyorum diye de hayıflandım. Dünyanın en büyük dayanıklı tüketici ürünleri fuarlarından IFA’da beyaz eşya sektörünün geleceği üzerine konuşan BSH Ev Aletleri CEO’su Norbert Klein, Türkiye’nin gelecek potansiyeline çok inandıklarını ve bölgesinde Rusya ile birlikte en önemli pazar olmaya devam ettiğini bildirdi. Türkiye’nin bir ihracat üssü olarak gelişmesini sürdürdüğünü söyleyen Klein, “Çerkezköy’deki üretimimizin yüzde 50’sini iç pazara sunarken, yüzde 50’sini ise ihraç ediyoruz. Bu yıl ihracat, iç pazara oranla biraz daha fazla gelişti. Bunda Türkiye’deki AR-GE faaliyetlerimizin global standartlarda üretim kabiliyetimizle birleşmesinin ve tüm dünyada pazarladığımız inovatif ürünleri Çerkezköy’de geliştirmemizin rolü büyük,“ dedi.

BSH Türk kahvesi makinesi üretecek

Çerkezköy’deki AR-GE merkezinin, Çin ve Almanya ile birlikte BSH Ev Aletleri’nin dünyadaki 3 ana inovasyon merkezinden biri olduğunu hatırlatan Klein, şunları söyledi: “Burada 250 Türk mühendisi dünya için geliştiriyor. Mühendis sayımızı artırmaya devam edeceğiz. Yeni ürünler geliyor. Örneğin yakında Türk kahvesi makinesini çıkartarak, tüm dünyaya satmayı planlıyoruz. Özellikle soğutma ürün gruplarında Türkiye’de tüm dünya için yeni ürünler geliştirme konusundaki iddiamızı artıracağız. Örneğin bugün itibarıyla Gaggenau markamızla 5 bin Eurolar seviyesinde satılan yüksek segment bir buzdolabı gamının dünya üretimini Çerkezköy’de gerçekleştiriyoruz ve yüzde 85’ini ABD pazarına ihraç ediyoruz.” Bu öğrendiklerimden sonra BSH’nin markalarını da artık bizim markamız olarak kabul ediyorum.

Beko’nun Vux teknolojisi

Beko’nun Almanya’daki satış-pazarlama şirketi olan Beko Deutschland GmbH’ın Genel Müdürü Murat Şahin tarafından daha önceki fuarlarda Vux teknolojisi hakkında yaptığı açıklamalarda 1991 yılından beri bu teknoloji ile ilgili Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini belirtmişti.

Vux teknolojisinin ne olduğu hakkında da; tüketicilerin, ürünleri kullanırken ve kontrol ederken bir düğmeye bastıkları veya kontrol panelini kullandıkları; bu yeni teknoloji ile ise bu işlemin bir tek led’e ve projeksiyona indirgendiği belirtilmişti. Sistemin; ışık teknolojisinin, mutfak tezgahının üzerine yansıtılarak, normal düğmeye basar gibi tezgaha basılması mantığıyla çalıştığı iletilmişti. Davlumbaz, ocak ve bulaşık makinesinden oluşan bir üçlü grubun, bu ışık paneli ile kontrol edilebileceği, örneğin bebeğiniz varsa, yine tezgah üzerindeki ışıktan gelen kontrol paneli bölümündeki kameraya basılarak bebek odasında neler olduğuna bakılabileceği belirtilmişti.

Bu açıklamaların yapıldığı dönemlerde prototip seviyesinde olan teknoloji, nihayet somutlaşmış haliyle IFA 2015 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda karşımıza çıktı.

Ar-Ge merkezi İstanbul’da olan ve İstanbul, Nürnberg, Tayland, Şangay ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde faaliyetleri devam eden Vux teknolojisi için ar-ge faaliyetlerinde artık sona gelinmiş durumda.

Yine daha önceki açıklamalarda bu teknolojinin 2016’nın 2 çeyreğinde Türkiye’de pazara sunulacağı söylenmişti. Bekliyoruz.

Vestel’den Akıllı Şehir

Fuar kapsamında düzenlenen basın toplantısında şirketin ürün ve modelleri ile ilgili bilgi veren Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, fuara 25 yıldır katılım sağladıklarının bilgisini vererek, 3 bin metrekarelik stantlarında 680 farklı ürün sergilediklerini söyledi.

“25 sene önce 100 metrekarelik alanımız vardır fuarda, şimdi 3 bin metrekare yere dağıldık” diyen Erdoğan, şunları söyledi: “IFA ile çeyrek asrı geride bırakan Vestel’de o günden bugüne çok şey değişti ve gelişti. Çalışan sayısı 4 kattan fazla artarak 16 bine ulaştı. 25 yıl önce 90 milyon dolar civarında olan ihracatımız bugün 22 kat artarak 2,4 milyar dolara ulaştı. Geçen yıl Smart Home (Akıllı Ev) alanındaki entegrasyonu tamamladık. Bu yıl Akıllı Şehir ile bunu bir adım daha ileriye taşıyoruz. Gelecek Vestel için hayal değil, biz o hayalleri bugüne taşıyoruz.”

Tabii ki bunların yanı sıra bir çok teknoloji ve özellikle de cep telefonu firması da fuardaydı. Fakat bizim ilgimizi bu markalar daha çok çekti. Kısacası fuar bizim gözümüzden böyleydi.

(Bu yazının bir kısmı 30 Ağustos 2015 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)