MSN’iniz hack’lenirse ne yapmalısınız?

14 Ocak 2011 0 Yazar: Musa Savaş

Mesajlaşma programları artık hayatımızın vazgeçilmezlerinden oldu. Birçok mesajlaşma programı olmasına rağmen ülkemizde MSN açık ara lider durumda. Hatta ülkemizde neredeyse mesajlaşmanın adı MSN oldu. Neden mi? Ülkemizdeki PC sayısı daha yeni yeni 10 milyon sınırını zorlarken, evlerdeki PC sayısı ise henüz 3 milyon sınırını aşıyorken MSN abone sayısı 25 milyona doğru hızla yol alıyor. Evet yanlış okumadınız. Yazı ile yirmi beş milyon. Toplam nüfusumuzun 70 milyon olduğunu düşünürseniz 25 milyon rakamının yüzde kaç olduğunu varın siz hesaplayın.

Rakamlar böyle büyük olunca en çok rastlanan şikayetlerden birinin de MSN hesaplarının hack’lenmesi olması gayet doğal bir sonuç. “MSN’im hack’lendi! Ne yapmalıyım?” Son zamanlarda çok sık rastladığım bir şikâyet. Dolayısı ile böyle bir durumla karşılaştığınızda bunu yapanın üstüne gitmemek yerine vaktiniz varsa şimdi söyleyeceklerimi yapmanızı tavsiye ederim.

Hemen bir dilekçe yazarak bulunduğunuz yerdeki Cumhuriyet Savcılıklarına veya Emniyet birimlerine başvurun. Hepsi bu. Fakat bu dilekçenize şimdi sayacağım bilgileri eklerseniz çok daha hızlı sonuç alacaksınızdır. Kişisel bilgisayarınızın IP numarasını, e-postanıza girdiğiniz en son tarihi, MSN’inizi kullandığınız en son tarihi, en son kullandığınız şifre, gizli soru ve yanıt bilgilerini dilekçenize mutlaka ekleyin. Savcılık talimatı ile Emniyet Müdürlükleri tahkikata başlayacak kullandığınız e-postanın veya MSN hesabının yetkili sahibine ulaşacak ve ne zaman hangi IP numaraları ile girildiğini tespit edecektir. Sizi hack’leyen sabit IP numarası kullanıyorsa (hacker’lar sabit IP kullanmaz) tüm bilgileri kolaylıkla tespit edilecektir. Şayet değişken IP kullanıyorsa sadece süre biraz uzayacaktır. Fakat neticede değişken IP numaraları Telekom tarafından sürekli kayıt altında tutulduğundan hangi tarihte sizin hesabınızı kimin kullandığı da tespit edilecektir. Sonrasında ise bu kişinin kişisel bilgileri ve adres bilgilerine ulaşılacaktır. Tüm bu bilgiler Cumhuriyet Savcılığına verilecek, hazırlık tahkikatından sonra Cumhuriyet Savcısı şüpheli şahıs hakkında kamu davası açacak ve bu şahıs Emniyet birimleri tarafından yakalanacaktır.

Şayet bu hack’er, hack’leme işlemini bir ticari işletmeye ait bilgisayar üzerinden yapmışsa, aynı şekilde o ticari işletmeye de tahkikat uygulanacak ve hüküm kesinleştiğinde söz konusu işletmede cezalardan payına düşeni alacaktır.

Kullandığınız hesap yabancı bir ISS (İnternet Servis Sağlayıcı) üzerinde olsa bile Cumhuriyet Savcılıkları o ülkenin yetkili makamları üzerinden aynı bilgileri elde edeceklerdir. MSN hesabınıza ise ulaşmaları daha kolay olacaktır. MSN bir Microsoft hizmetidir ve Microsoft’un zaten ülkemizde ofisi vardır.

MSN hesabı hack’lenenlere tavsiyem sineye çekmemeleri ve hacker’ların üzerine gitmeleridir.

Hacker’lara tavsiyem ise çok çok iyi bir avukat tutmalarıdır. Tabii böyle bir davada müdafi olmak isteyecek bir avukat bulabilirlerse.

(Bu yazının bir kısmı 23 Mart 2008 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)