MSN’iniz veya e-postanız hack’lenirse

İnternet günlük hayatımıza hiç çıkmamak üzere girdiğinden beri beraberinde birçok faydalı uygulamayı da getirdi. Bu uygulamalar günlük hayatımızda vazgeçemediğimiz alışkanlıklara dönüştü. MSN ve e-posta bunlardan sadece ikisi. Farkındaysanız mesajlaşma demedim MSN dedim. Bunu kasıtlı yaptım. Çünkü dünya üzerinde birçok mesajlaşma programı olmasına rağmen MSN ülkemizde 25 milyon adede koşan abone sayısı ile açık ara önde. 70 milyonluk bir ülke olduğumuzu düşünürseniz 25 milyonun yüzde 35’e denk geldiğini göreceksiniz. Şayet bu 70 milyonun aktif nüfus diye tanımlanan bölümünü baz aldığımızda ise bu rakam yüzde 50’lerin çok çok üstüne çıkıyor.

MSN ülkemizde bir zoru başarmış ve mesajlaşmanın ismi haline gelmiştir. Gerçi ülkemizdeki toplam PC sayısı daha yeni 10 milyon sınırını geçmiş, evlerdeki PC sayısı ise 3 milyonun üzerine çıkmışken, MSN’in nasıl böyle bir rakama ulaştığı tez olarak çalışılması gereken bir konu.

Rakamlar böyle büyük olunca kötü niyetli kişilerin hedefi haline gelmesi de kaçınılmaz oldu. Nitekim “MSN’im hack’lendi! Ne yapayım?” veya “e-postamı çaldılar!” benim en sık duyduğum şikâyetler haline geldi. Dolayısı ile genel bir açıklama yapmak zorunda hissettim kendimi.

Öncelikle şunu söyleyeyim. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda önünüzde iki seçenek var. Ya sineye çekeceksiniz. Ya da bu işi yapanların üstüne gideceksiniz. İlk seçeneği kesinlikle önermiyoruz. İkinci seçeneği öneriyoruz ama sakın ha kendiniz birebir uğraşıp işleri daha içinden çıkılmaz hale getirmeyin. Şimdi söyleyeceklerimi yapın.

Hemen bir dilekçe yazarak bulunduğunuz yerdeki emniyet birimlerine başvurun. Hepsi bu. Fakat bu dilekçenize sayacağım bilgileri mutlaka ekleyin. Kişisel bilgisayarınızın IP numarasını, e-postanıza girdiğiniz en son tarihi, MSN’inizi kullandığınız en son tarihi, en son kullandığınız şifre, gizli soru ve yanıt bilgilerini dilekçenize mutlaka ekleyin.

Siz bu başvuruyu yaptıktan sonra sabırlı olacaksınız. Akşamdan sabaha çözülmez bu iş ama mutlaka çözülür. Sabırlı olmanızı özellikle tavsiye ediyorum. Çünkü siz bu başvuruyu yaptıktan sonra bakın süreç nasıl işleyecek. Savcılık talimatı ile Emniyet Müdürlükleri tahkikata başlayacak. Kullandığınız e-postanın veya MSN hesabının yetkili sahibine ulaşacaklar ve ne zaman hangi IP numaraları ile sizin hesabınıza girildiğini tespit edeceklerdir. Sizi hack’leyen sabit IP numarası kullanıyorsa (hacker’lar sabit IP kullanmaz) tüm bilgileri kolaylıkla tespit edilecektir. Şayet değişken IP kullanıyorsa sadece süre biraz uzayacaktır. Fakat neticede değişken IP numaraları Telekom tarafından sürekli kayıt altında tutulduğundan hangi tarihte sizin hesabınızı kimin kullandığı da tespit edilecektir. Sonrasında ise bu kişinin kişisel bilgileri ve adres bilgilerine ulaşılacaktır. Tüm bu bilgiler Cumhuriyet Savcılığına verilecek, hazırlık tahkikatından sonra Cumhuriyet Savcısı şüpheli şahıs hakkında kamu davası açacak ve bu şahıs emniyet birimleri tarafından yakalanacaktır.

Aklınıza gelen soruyu tahmin edebiliyorum: “Kullandığım hesap yurt dışında. Nasıl olacak bu iş?” Hiç dert etmeyin. Çünkü kullandığınız hesap yabancı bir ISS (İnternet Servis Sağlayıcı) üzerinde olsa bile Cumhuriyet Savcılıkları o ülkenin yetkili makamları üzerinden aynı bilgileri elde edeceklerdir. MSN’in bir Microsoft hizmeti olduğu ve Microsoft’un zaten ülkemizde ofisi olduğunu düşünürsek, MSN hesabınıza ise ulaşmaları daha kolay olacaktır.

Burada işletmeleri uyarmak istiyorum. Çalışanlarınızın internet üzerindeki çalışmalarını mutlaka denetleyecek tedbirler alın. Çünkü yukarıda bahsettiğim türden hack’leme işlemi bir ticari işletmeye ait bilgisayar üzerinden yapılmışsa, aynı şekilde o ticari işletmeye de tahkikat uygulanıyor ve hüküm kesinleştiğinde söz konusu işletme de cezalardan payına düşeni alıyor.

Şimdi de hacker’lara bir tavsiyem olacak. Bu hack’leme işlemlerini sadece kendinizi tatmin etmek için yapıyorsanız hemen vazgeçin. Çünkü işin hukuksal boyutundaki cezalar o kadar ağır ki, bilseniz eminim yapmazsınız. Üstelik bu konuda kendinize avukat da bulamazsınız. Eğer bu hack’leme işlerini para için yapıyorsanız size diyecek bir şeyim yok. Çünkü siz artık profesyonel olmuşsunuz ve eminim önümüzdeki hafta yazacağım hack’leme cezalarını benden iyi biliyorsunuz. Mutlaka elinizin altında böyle bir davada müdafi olmak isteyecek bir avukatınız da vardır.

(Bu yazı 24 Mart 2008 tarihinde yayınlanmıştır.)

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: