Teknoloji dünyasının 2012’si

23 Ocak 2012 0 Yazar: Musa Savaş

Yeni yılda teknoloji dünyasında neler olacak? Bu soruyu neden sorduk. Çünkü, her biten yılın son haftaları veya yeni yılın ilk haftaları içinde adettendir bu tür konular işlenir. Biz de teknoloji dünyasına baktık ve şunları gördük.

Kişiselleşen Bulut Bilişim
Gelecekte ne olacağı hakkında zaman zaman bazı uzmanlar şüpheye düşsede Bulut Bilişim firmaların kullanmaya devam edecek. Fakat Bulut Bilişim kendisine yeni bir hedef kitle edinecek. Bu hedef kitle bireyler olacak. Yani Bulut Bilişim kişiselleşecek. Ağırlıklı olarak firmaların kullanımındaki bulut’un, diğer mobil ürünlere de uygulanabileceğini ve her 5 kişiden 1’inin bulut kullanıcısı olacağı tahmin ediliyor.

Tabletler
Dünyada da Türkiye’de de 2012 tabletlerin yılı olacak. Tablet fiyatları düşüşe geçecek ve buna bağlı olarak da kullanımı yaygınlaşacak. iPad’e rakip olarak gösterilen Amazon’un Kindle Fire’ının iPad kadar pahalı olmamasından dolayı şu sıralar rağbette. Fakat 2012’de bu başarısını devam ettiremeyecek gibi görünüyor. Çünkü bir çok alternatifi çıkabileceği gibi Apple iPad 3’ü çıkartarak iPad 2’nin fiyatını sürpriz bir şekilde 300 dolar civarına indirebilir. Fakat tüm uzmanlar şunda hemfikir: Hemen hemen aynı donanımların kullanıldığı tablet piyasasında kazananın içerikte farkındalığı yakalayan taraf olacak

RIM’i tablette hüsran bekliyor
2011 RIM için hüsran yılıydı. RIM, PlayBook tabletle zaten hüsrana uğradı. Derken BlackBerry servisiyle kullanıcılarını kısa bir süre önce tekrar hüsrana uğrattı. Talihsizlikler 2011’de RIM’in başını çok ağrıttı. Dolayısı ile RIM’in geleceği hakkında net konuşmak oldukça zor. RIM yeni yılda PlayBook için yeni uygulamalar çıkararak sarsılan imajını toparlamaya çalışacak. Fakat yaşayabileceği yeni hüzranlar RIM’i dönüşü olmayan bir yola sokabilir.

Ultrabook geliyor
Toshiba, LG, HP ve Lenovo çoğu dizüstüden daha hafif olan Intel çipli ve daha uzun pil ömürlü Ultrabook’larını 2011’de piyasaya sürdüler. Bu pazarda HP başarılı olacak gibi görünüyor. HP, TouchPad’i çıkarmasından sadece 2 ay sonra 900 dolar gibi bir fiyatla ilk Ultrabook’u olan Folio’yu piyasaya sürdü. Folio’nun en büyük özelliği ise pil ömrünün 9 saat olması.

Tabletler ile Ultrabook’lar arasında bir savaş yaşanır mı? Bize sorarsanız bu savaşın olup olmayacağını Asus’un 2012 Haziran ayında  çıkaracağı dokunmatik ekranlı ve tam klavye destekli Ultrabook’a pazarın göstereceği tepki olacak.

Microsoft’un yeni silahı Windows 8
Microsoft, son zamanlarda Android tabletler ve Apple karşısında oldukça fazla güç kaybetti. 2012 yılında çıkartacağı Windows 8 ile tabletler ve Ultrabook’lar rekabetinde söz sahibi olmaya çalışacak.

Gerçek olan şuki Microsoft, Windows ile PC pazarında hala lider konumunda. Windows 8 ile Windows PC kullanıcılarının ilk defa dokunmatik sisteme geçecek olması tablet pazarında Microsoft’un tutunmasını sağlayabilir. Diğer taraftan Windows 8’in 2012 yılında satışları beklendiği gibi olmayacak. Çünkü firmalar daha yeni yeni Windows 7’ye yatırım yapıyorlar.

Bahsedilen bütün bu teknolojik gelişmelerin hangi ölçüde gerçekleşeceğini yeni yılda hep beraber göreceğiz.

(Bu yazının bir kısmı 1 Ocak 2012 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)