Türk Telekom’da yeniden yapılanma başlıyor @UDHB @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @btkbasin

Rami Aslan’ın ayrılması sonrasında Paul Doany’nin atanması ve geçtiğimiz hafta Şükrü Kutlu ile Cengiz Doğan’ın yeniden Türk Telekom’a dönmeleriyle başlayan süreç yeni bir döneme giriyor. Artık Paul Doany’nin ikinci döneminin yeniden yapılanması başlıyor. Ne zaman mı?

Bazı kaynaklar yarın (14 Ekim 2016) başlayacağını söylüyor. Fakat bana kalırsa 19 Ekim 2016 Çarşamba günü yapılacak olan Yönetim Kurulu toplantısından sonra başlar. Türk Telekom’u tanıyan tecrübeli isimler ise belli bir kademenin altının yarın başlayacağını, Yönetim Kurulu toplantısına kadar yukarıya doğru çıkılacağını ve nihayetinde Yönetim Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamayla her şeyin noktalanacağını söylüyorlar. El elden üstündür. Ne diyebilirim ki? Hangi yöntemin uygulanacağını yarın hep birlikte göreceğiz.

Üst düzey çalışanların hepsinde doğal olarak bir tedirginlik var. Herkes geleceğini merak ediyor. Bunun ortak sebeplerinden biri de Cengiz Doğan ve özellikle de Şükrü Kutlu’nun nasıl bir duygu temelinde hareket edeceği. Bir kısım yönetici Şükrü beyin şu anki durumu tabir-i caizse rövanş olarak göreceğini ve çok acımasız davranacağını söylerken, diğer bir kısım yönetici ise Sayın Kutlu’nun profesyonel bir yönetici olduğunu ve duyguları ile değil, kurumun çıkarlarına göre kararlar alacağını söylüyor. Bana sorarsanız, ben de Sayın Kutlu’nun profesyonelce davranacağını düşünüyorum. Nasılsa cevaplarımızı hep birlikte göreceğiz.

“Bugüne kadar Paul Doany neler yaptı?” sorusunu ise kısa ve en özet şekilde şöyle cevaplayalım. Sayın Doany bol bol Türk Telekom’un bir çok birimini gezdi. 20 kişilik gruplar halinde her seviyeden çalışnla görüştü. Bu görüşmelerde konuşmak isteyenlere konuşmaları için 5 dakika süre verdi. Tüm bunları hep Türkçe yaptı. 🙂 Bu esnada görüşmeler yapmadığı zamanlarda iki konu üzerinde çalıştı. Birincisi yeniden yapılanma. İkincisi bu yapılanmaya BTK tarafından gelebilecek uyarılar. Tüm bunlara zaten hazırlıklıydı ve bildiği konulardı. Nitekim Salı günü akşama her şeyi bitirmişti. Yani, demem o ki; Paul Doany’ye hayırlı olsun kahvesi için gitmek istiyorsanız randevu istemek için tam zamanı. 😉

Şimdi sizler benden isim kısaltmaları ile gidecekler, kalacaklar şeklinde listeler bekliyor olabilirsiniz. Sizlerden özür diliyorum ama bunu yapmayacağım. Çünkü bir iş yerinden ayrılmanın (o makama hakkınız olarak gelin veya hakkınız olmayarak gelin fark etmez) o insanın ruhunda yarattığı travmayı bilirim. Hele bir de daha size tebliği edilmeden isminizin bir yerlerde zikredildiğini duymak veya okumak… Yaşamayanlara söylüyorum, inanın katlanılır bir duygu değil. İnançlarınız zayıf ise intihara bile götürür insanı.

Kimseye etik dersi veriyor da değilim. Bundan 20 yıl önceki ben olsaydım “Önce gazeteciyim.” düşüncesi ile hareket eder, kimseyi düşünmez, sırf kendimi daha da parlatmak için o listeleri basardım. Fakat hayat o kadar çok şey öğretiyor ki insana… Öğrendiğim en temel şeyi izninizle sizinle paylaşmak istiyorum: “Önce insanım ve ‘keşke’ demeyeceğim bir hayat yaşamak isityorum.”

Not: Dün gece bu yazıyı yazabilmeyi çok istemiştim. Fakat gün boyu yaptığım yedi toplantıyı ve en sonuncusunun saat 23:00’de başlayıp gece 01:00’de bittiğini düşünürseniz, bana hak vereceksiniz diye düşünüyorum. Elimde olmayan sebeplerden kaynaklanan gecikme için affınıza sığınıyorum.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Türk Telekom’un A Takımı toplantısından ilk kararlar @UDHB @btkbasin @TurkTelekom
Yönetim Kurulu Toplantısı 30 Ocak 2019’da…
24 Comments
 • Songül Ataberk
  Eki 18,2016 at 21:55

  Teşekkürler. Destek veya Satınalma olabileceği söyleniyor. Herkes birşey konuşuyor. En doğrusunu yarın akşam öğrenmiş olacağız.

 • Musa Savaş
  Eki 18,2016 at 15:41

  Songül’e cevap: Böyle bir bilgi bana da geldi. Fakat henüz doğrulatamadım.

 • Musa Savaş
  Eki 18,2016 at 15:40

  Kemal’e cevap: Evet. 🙂

 • Musa Savaş
  Eki 18,2016 at 15:39

  Ahmed’e cevap: Size katılıyorum. 🙂

 • Musa Savaş
  Eki 18,2016 at 15:38

  Sema’ya cevap: Kendi sınırlarım içinde verebileceğim her bilgiyi sizle paylaşacağım.

 • Musa Savaş
  Eki 18,2016 at 15:30

  Sadık’a cevap: Öncelikle ben teşekkür ediyorum. Yazılarım, yabancıların “insider” dediği, bizlerin ise “içeriden” diyerek adlandırdığımız yazılar olduğu için normal haber kurallarına uymak maalesef mümkün değil. O zaman tüm “derin gırtlakları” kaybederim değil mi? Muğlak dediğiniz ifadeler ise doğrulatmama rağmen her bilgiye yüzde 10 kadar tabir-i caizse “standart sapma” koymamdandır. 🙂

 • Musa Savaş
  Eki 18,2016 at 15:25

  Müge’ye cevap: Verimsiz çalışan herkese ve her departmana dokunulacak. Bunu sadece ismini zikrettiğiniz grup özelinde değerlendirmeyin lütfen.

 • Songül Ataberk
  Eki 18,2016 at 14:12

  Musa Bey Merhaba; Şükrü Bey’in eski ekibinden B.A ‘nın VP olarak yarın atanabileceği konuşuluyor… Size gelen bir bilgi var mı?

 • Kemal taşçı
  Eki 18,2016 at 10:08

  Dananın kuyruğu bu hafta kopacak galiba.

 • Ahmed
  Eki 17,2016 at 16:45

  Muhtemelen, Bölge Müdürlükleri basta olmak üzere il müdürleri ve bölge Müdür Yardımcıları rotasyon ve değişiklikler olacak..Musa bey, siz ne dersiniz?

 • Sema Hanım
  Eki 17,2016 at 11:58

  Merhaba,
  Musa bey yeni organizasyonla ilgili vereceğiniz bilgiler içerisinde Teknoloji tarafındaki direktörler vs. olacak mı?

 • Sadık Ayhanlar
  Eki 16,2016 at 22:03

  Tam 4 gündür yazacaklarınızı bekliyoruz.Umarım yuvarlak ifadeler değilde net ifadelerle sabahki yazınızı bizimle paylaşırsınız 🙂
  Sürekli mulak ifadeli yazılar yazsanız da bu konularla ilgili tek haber yapan kişi sizsiniz.. 5n 1k kurallarına uymayan yazılar olsa da emekleriniz için teşekkürler…..

 • Muge
  Eki 16,2016 at 20:10

  Musa bey merhaba,Turk Telekomu ele gecıren haksız yere pek cok ınsanın ıssız kalmasına neden olan,turk telekomun her departmanında yuvalanan ulkercı grupla ılgılı bır calısma yapılacak mı?

 • Musa Savaş
  Eki 16,2016 at 13:39

  Mustafa’ya cevap: Paul Doany ile yapacağım ilk görüşmede bu yazdıklarınızı kendisine soracağım.

 • mgyasar
  Eki 16,2016 at 11:59

  Melih’e cavap: Melih Bey’in yazmış olduğu isimlerle ilgili değişiklikler malesef doğru.:( Cuma’ya kadar açıklama olur.

 • Mustafa Alkaya
  Eki 16,2016 at 11:13

  Musa Bey;TT geçen dönem bazı il müdürleri gerçek dışı ve haksız olarak bazı mühendis ve birim müdürlerini düşük performans notu vererek onların işten atılmalarına ,tenzil-i rütbe ile rotasyona gitmelerini sağladı .Bunu kendi pozisyonlarını sağlama almak ,art niyetli v.b.sebeplerle yaparken kimse nedir bu demedi.Kul Hakkı yendi .Yirmi küsur yıl şirkete hizmet etmiş ve yetkin tecrübeli mühendis ,müdür henüz emekliliğini bile hakedemeden işten atıldı.Yeniden kuruma yönetici olarak geri dönen CEO Poul Doanny ve Şükrü Bey bunu bilir .Bu mağdurların durumları yeniden incelenerek ,yapılmış yanlışlık varsa düzeltilecek mi?Bunların iş tecrübelerinden ve işletme bilgisinden yararlanmayı düşünecekler mi?Örnek il Muğla .

 • Musa Savaş
  Eki 15,2016 at 23:56

  Melih’e cevap: Kurumsal-Bireysel ayrımının kalkacağı doğru fakat bahsettiğiniz arkadaşların durumunu henüz bilmiyorum. Üzgünüm. 🙁 Pazartesi gününden itibaren aldığım bilgileri yazmaya başlayacağım.

 • Melih Bey
  Eki 15,2016 at 23:31

  Musa Bey;muhtemelen teyit ettikten sonra sizde yazacaksınızdır.Haber kaynağı,muhataplardan biri olduğundan sizden de teyit alalım:) Kurumsal-Bireysel ayrımı ortadan kalktığından kurumsal daki direktörlerden mevcut birimlerindeki görevleri sona eriyor .Bu kişilerin nasıl görevlendirileceği veya görevlendirlmeyeceği henüz belli deği Bu direktörler; E.M. ,E.Ş, ve İ.C.

 • Musa Savaş
  Eki 14,2016 at 23:28

  Melih’e cevap: Ben hâlâ 19 Ekim diyorum. 🙂 Farklı bir duyumu olan varsa buraya yazacaktır diye düşünüyorum. 😉

 • Musa Savaş
  Eki 14,2016 at 23:26

  Başak’a cevap: Çok beklettiğim için üzgünüm. Fakat doğrulatmadan yazmak istemiyorum. Pazartesi yazacağım desem bana kızmasınız değil mi? 🙂

 • Musa Savaş
  Eki 14,2016 at 23:24

  Siyami’ye cevap: Teşekkür ederim. Allah sizlerden de razı olsun. Sorduğunuz soruların hepsine cevap vereceğim tabii ki. Fakat tam doğrulatmadan yazmayacağımı biliyorsunuz zaten. Pazartesi bu sorularınıza cevap vermeye başlayacağım. Sağlıklı ve mutlu hafta sonları diliyorum.

 • Melih Bey
  Eki 14,2016 at 20:20

  14 Ekim diyenler haklı çıktı mı ? Yoksa hep birlikte 19 Ekim’i mi bekliyoruz ?

 • Başak
  Eki 14,2016 at 13:43

  Beklemedeyiz.

 • Siyami
  Eki 13,2016 at 20:40

  Musa Bey,
  Giden gelen isimler elbette önemli.Fakat daha önemlisi yapılanmanın nasıl olacağıdır.TT’de bölge müdürlüklerinin güçlendirileceği,bireysel,kurumsal birimlerin tekleştirileceği,satış kanallarının bölge müdürlükleri üzerinden yapılandırılacağı dedikodularının sizce gerçekleşme olasılığı bulunuyor mu ?

  Direktör ve grup müdürlerinin durumu belirtmiş olduğunuz tarihler parelelinde mi neticelenir acaba ?

  Ayrıca insani hassasiyetlerinizden dolayı sizi kutlarım.Pulitzer Ödülü’nü alan Kevin Carter’ı hatırlarsınız muhtemelen.Sizin insasi refleksine güzel bir örnek aslında.Bu ülkede vicdanı ile meslek icra edenlere selam olsun…Allah razı olsun…

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: