Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı bu hafta belli olur mu? @tcudhb

1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinden sonra iki hükümet kuruldu. Aradan geçen sekiz aya rağmen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına (UDHB) henüz daha müsteşar atanmadı. Sadece UDHB değil bir çok bakanlığa müsteşar atanmadı. Siyasi yorum yapan gazetecilerin bu konuyla ilgili bir çok fikirleri var ve çeşitli platformlarda söylüyorlar zaten. Fakat, bu durumun sebebini biz bilmiyoruz. Tabii ki siyasi irade biliyor. Bizler sadece gördüklerimiz ve duyduklarımızla bazı çıkarımlar yapıyoruz. Bu çıkarımlar doğru olacak diye de bir iddiamız yok.

Konumuza gelirsek. UDHB’ye müsteşar olarak kimin atanacağı bilişim ve telekom sektörüyle ilgili kararları alan bakanlık olması açısından sektör için çok önemli. O yüzden sektörümüzdeki herkesin gözü kulağı Ankara’da. Binali Yıldırım, UDHB Bakanıyken TCDD eski Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın müsteşarlık için ismi kulislerde çokça geçiyordu. Fakat, Binali Yıldırım Başbakan olunca söylemler bir anda değişti. Süleyman Karaman ismi Başbakanlık Müsteşarlığı için geçmeye başladı. Ta ki 19 Haziran 2016’ya kadar.

Pazar günü (19 Haziran 2016) AFAD Başkanı Fuat Oktay’ın Başbakanlık Müsteşarı olduğu açıklandı. Başbakanlık Müsteşarının açıklanması demek, bir bakıma, diğer bakanlıklarla ilgili müsteşarlıklarında birbiri arkasına açıklanması anlamına geliyor.

Şimdi ne olacak? Yani, UDHB Müsteşarı kim olacak? Süleyman Karaman mı yoksa mevcut müsteşar yardımcılarından biri mi? Gerçi, mevcut müsteşar yardımcılarından Suat Hayri Aka’nın ismi kulislerde öne çıkarılıyor ama dediğim gibi… Nihai kararları siyasi irade sahipleri veriyor. Kim bilir belki de kulislerde konuşulanların dışında sürpriz bir isim olur. Bilemeyiz. Fakat, bu hafta müsteşarın atanması kuvvetle muhtemel.

“Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı bu hafta belli olur mu? @tcudhb” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: