Yavru vatanda bir tuhaf kampanya

KKTC’yi bizler yavru vatan olarak tanımlarız ve bilirizki gitmesekte görmesekte orası bizimdir. Orada yaşayanlarda kardeşimizdir. Dolayısı ile orası ile ilgili her gelişme ile ilgileniriz.

KKTC’de 200 binin biraz üstünde yerli nüfus dışarıdan gelenlerle birlikte 300 bin civarında toplam bir nüfus mevcut. Bu ülkede iki tane mobil operatör var. Bunlardan biri KKTCell, diğeri ise Telsim. Toplam 330 bin civarında toplam abone var. Bu abonelerin paylaşımı ise 200 bin civarında KKTCell geri kalanı ise Telsim şeklinde.

KKTCell 10. yılının kutluyor. 10. yılının kutlamaları çerçevesinde de bir kampanya yapmış.İsmi de “10. Yıl Kampanyası”. Bunlar hep normal ve ticaretin doğası içinde gelişen uygulamalar. Tüm bunlarda bir şey yok. Sitelerinde kampanyayı şöyle tanıtıyorlar:

“Abonelerine 10 hafta boyunca her gün muhteşem hediyeler veriyor!

ON ya da 10 yazıp 1010’a gönderin, 10 hafta sonunda BMW 1.16i çekilişine katılma şansı kazanın. Telefonunuza gelen soruları doğru cevaplayın, cevapladığınız her doğru soru için de ek çekiliş hakkı kazanın.

Daha çok soru cevaplayarak topladığınız puanlarla her günün veya her haftanın birbirinden güzel hediyelerine sahip olabilirsiniz. Günlük ya da haftalık en yüksek puanı siz toplayın, muhteşem hediyelerden biri sizin olsun.

İşte her gün kazanabileceğiniz birbirinden güzel hediyeler:

10 adet iPhone 3GS,
10 adet Nokia 5800 Xpress Music,
10 adet Samsung 5233 Star Cep Telefonu,
10 adet Samsung 26″ LCD TV 26B3TU,
10 adet Samsung HT-TZ225 Ev Sinema Sistemi,
10 adet LG X130 ATOM 10” netbook bilgisayar,
10 adet Biyer Restoran’da 2 Kişilik Akşam Yemeği
ve Büyük Ödül BMW 1.16i”

Kampanya ile ilgili bu detayları okuyunca kafama tek bir soru takıldı. Anladığınız gibi kampanyaya katıldığınızda telefonunuza sorular geliyor. Sizde onları cevaplıyorsunuz. O gün en çok doğru cevabı veren o günün hediyesini kazanıyor. Kafama takılansa kazanılan hediyenin kazanana maliyeti nedir? Her cevabın 15 SMS maliyeti var. 1 SMS fiyatı 0,15 TL. Yani 15 kuruş. Parasal olarak her SMS’in tüketicinin faturasına yansıması 2,25TL. Sizce bir SMS cevap ile hediyeyi kazanabilir misiniz? Ben söyleyeyim. Hayır. Kampanyanın kurgusu gün içinde en çok doğru cevap verene o günün hediyesinin verilmesi şeklinde. Dolayısı ile ucu açık. 10 SMS atsanız 22,5TL faturanıza yansıyacak. Sizce 10 SMS ile kazanabilir misiniz? Kısacası görünen o ki BMW harici tüm hediyeler kazananlara çok pahalıya gelecek.

Bu kampanya ile topladığım bilgileride sizle paylaşayım. Edindiğimiz bilgilere göre bu işi KKTCell’e getiren Polonyalı bir firma imiş. Kampanya için dağıtılacak hediyelerin toplam tutarı 80 bin Euro civarında. Kampanya KKTC’de çok yoğun ilgi görmüş. Öyle ki ilk 5 günde tüketicilerin gönderdiği SMS toplamı 80 bin Euro’yu bulmuş. Yani kampanyayı düzenleyenler 5 günde zaten maliyeti çıkarmışlar daha kampanyanın bitimine haftalar var.

Bu arada şunu da belirteyim. Bu kampanya ticari bir olaydır. Neticede KKTCell ticari bir şirkettir. Tabii ki para kazanmak isteyecektir. Tüm sorumluluk kampanyaya katılan kişilerdedir. Fakat siz şirket olarak yasalara uygun hareket etsenizde uzun vadede insanların zaaflarından yararlanarak para kazanırsanız yarın bir gün bunun faturası size çıkar.

Nitekim bu kampanyadan yemek kazanan bir çiftin restaurantta yedikleri 150 TL’lik yemeğin telefon faturasına yansımasının 2000 TL civarında olduğunu gördüklerindeki ruh hallerini düşünemiyorum. Önümüzdeki günlerde bu kampanyaya katılanların karşılaşacakları faturlardan dolayı KKTCell’in kapısına dayanacaklarını tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok. O yüzden KKTCell yetkililerinin bir an önce uygun bir çözüm bulmaları gerekiyor. Yoksa adada bir facia hızla yaklaşıyor.

(Bu yazı 23 Aralık 2009 tarihinde yayınlanmıştır.)

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: