Yorumlu…

Geçen hafta hem ekonomi hem de bilişim sektörünü ilgilendiren alibaba.com’un erişiminin kapatıldığını yazmıştık. Bizler neden olduğunu araştırmaya giriştik. Neden olduğunu öğrendik. Fakat birçok yayın organı da bu konuya ilgisiz kalmayınca alibaba.com birden açılıverdi.

Biz yine de alibaba.com’un erişiminin neden kapatıldığı bilgisini sizinle paylaşalım. Her şey kepçe üreticisi ve satıcısı bir firmanın, aynı sektördeki bir başka firmaya 2006 yılında dava açmasıyla başlıyor. Davacı firma kendisine ait patentli ve tescilli ürün resimlerinin davalı firmanın web sitesinde kullanıldığını belirtiyor. Bu işlem için izin alınmadığını iddia ederek, mahkemeden söz konusu sitenin kapatılması yönünde karar almasını talep ediyor. Davalı firma ise söz konusu resimlerin siteden kaldırıldığını savunuyor. Davanın nihai aşamasında ise davacı firma kaldırıldığı söylenen resimlerin alibaba.com sitesinde de bulunduğunu söyleyerek, mahkemeden bu resimlerin de kaldırılması yönünde karar almasını talep ediyor. Mahkeme de bunun üzerine tarihi kararını veriyor: “2003-125 tescil numaralı ürünlere ait resimlerin yayınlanmasının engellenmesini, bu mümkün değilse sitenin durdurulmasına ilişkin nöbetçi icra müdürlüğüne yetki verilmesine…”

Ortaya çıkan sonuç ise tek kelime ile trajedi. Mahkeme davalı olan iki firmadan haklı olanın hakkını korumak isterken diğer taraftan bu dava ile ilgisi olmayan binlerce kişi ve kurumu mağdur ediyor. Tabii ki hâkimlerin böyle bir sonucu öngörmesini bekleyemeyiz. Neticede internetin doğasını bilemeyebilirler. Fakat Adalet Bakanlığının bilişim konusunda hâkim ve savcılara detaylı bir eğitim vermesinin zamanının gelip de geçmeye başladığını söyleyebiliriz.

Bu arada erişimi engellenen diğer sitelerle ilgili de birkaç bilgi vereyim. Erişilemeyen sitelerden biri de geocities.com. Bu site üyelerine ücretsiz web sayfası vermesi ile tanınıyor. Yani bir web sitesi açmak istiyorsanız bir sürü teferruat ile uğraşmıyorsunuz. Giriyorsunuz geocities.com’a birkaç dakika içinde web sitenizi yapıyorsunuz. Bu site üzerinden ticaret yapan bireysel mükelleflerin sayısı hiç de az değil. Fakat bireysel mükellefler, kurumsallar gibi örgütlü olmadığı için sesleri cılız kaldığından site hala kapalı.

Erişim engellemelerde bazı komik olaylarla da karşılaşmıyor değiliz. Örneğin imdb.com. Dünyanın en büyük film veritabanına sahip bir site. İstediğiniz her filmin tüm bilgilerine ulaşabilirsiniz. Filmleri ise satın alabileceğiniz linkler veriyor. Yani yasadışı iş yapmıyor. Bu site ili ilgili erişimini engelleme kararında ismi yanlış yazılıyor. Şöyle ki; imdb.com yerine imbd.com. Dolayısı ile imbd.com sitesinin başına kabak patlıyor. Gülelim mi, ağlayalım mı?

İşte size faydalı fakat erişim özürlü iki site daha. WordPress.com, dünyanın en büyük blog paylaşım sitelerinden. Hala kapalı. Tagged.com, sosyal ağ sitesi. Hala kapalı. Sizlerinde tespit ettiği faydalı fakat erişimi engellenen siteler varsa bizlerle paylaşın. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Şimdi de alibaba.com hakkındaki erişimin durdurulması kararının çabucak nasıl değiştiğini merak etmekteyiz. Araştırmalarımız sürüyor.

Sonuç olarak; şayet Adalet Bakanlığı bir an önce gerekli tedbirleri almazsa daha çok böyle durumlarla karşılaşacağız. Bize de daha çok yazı konusu çıkacak. Ne dersiniz?

(Bu yazı 11.03.2008 tarihinde yayınlanmıştır.)

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: