Türk Telekom’un yeni tarifesi açıklandı

Türk Telekom geçtiğimiz 20 Temmuz 2007 günü bir tarife açıkladı. % 16 indirim şeklinde sunulan bu tarife, 2004 tarifesine oranla uzun mesafede indirim, şehir içi ve sabit ücretlerde zam anlamına geliyor.

Danıştay’ın marttan beri uygulanan tarife için yürütmeyi durdurma kararı vermesi sonrası, yeni bir tarifenin hazırlanmakta olduğu zaten duyulmuştu. Ancak yeni bir tarifenin, mahkemenin esas kararından sonra yapılması bekleniyordu. Türk Telekom yaptığı basın toplantısında, esas karar beklenene kadar geçecek sürede oluşacak hukuki belirsizlikleri bertaraf etmek için hızlı davrandığını açıkladı ve ikinci tarifeyi, kararı beklemeden ortaya sürdü.

Türk Telekom’un zam yapması bekleniyordu. Çünkü ses gelirlerinde bir gerileme olduğu görülüyor. Basın toplantısında Başkan Paul Doany’nin de belirttiği üzere, 2004’den bu yana fiyatlarını değiştirmeyen Türk Telekom gelirlerinde, doğal olarak 2 yıllık enflasyon karşılığı bir kayıp söz konusu. Arkasından da, hem GSM’cilere, hem UMTH’cılara hem de Skype türü uygulamalara karşı sabit ses gelirlerinde gerileme var.

2007 başında ve 20 Temmuz günü sunulan 2007 tarifelerinin ortak özelliği, uzak mesafe aramalarında (şehirlerarası, milletlerarası, GSM) indirim, kısa mesafe (şehiriçi) aramaları ve sabit ücrette zam olması. Türk Telekom bu tür bir düzenlemeyi “tarife dengeleme” adıyla sunuyor.

Ancak, bu tarife 2004 yılında serbestleşmesi ilan edilen sektörün yeni oyuncuları olan UMTH işletmecilerince tepki ile karşılanıyor. Çünkü bu işletmeciler henüz sadece uzun mesafe alanında hizmete lisanslılar. Şehir içi hizmet veremiyorlar. Sabit ücretleri de yok. Dolayısıyla da olayı bir “rekabet ihlali” olarak adlandırıyorlar. Bu nedenle de ilk tarifeyi Danıştay’a taşımışlardı. Bu hafta yapacakları bir basın toplantısıyla bu seferki tarife için mahkemeye gidip gitmeyeceklerini açıklamalarını bekliyoruz.

Şimdi yeni fiyatları tablolar halinde inceleylim. 2004 tarifesi ile karşılaştırmalı bakarsak, en büyük 2 müşteri diliminde yani Hesaplıhatt ve StandartHatt’da yeni tarifenin durumu aşağıda:


Bu tarifenin yılbaşındaki tarifeden tek farkı mavi ile işaretlenen ve % 6 fark olarak görülen şehiriçi ücreti.

Onun dışında, Standart hat sahibi abonelerin sabit ücretinde hala % 23’lük bir zam, şehirlerarasında % 54’lük indirim, Milletlerarasında yine % 57’lik bir indirim ve GSM aramalarında da % 15’lük indirim söz konusu. Standart hatt sahipleri için bir  üzücü durum, bir önceki tarifede yer alan 100 kontör hakkının kaldırılması olmuş.

Yılbaşı tarifesinde, kontör kullanma sınırlaması gece 11’e alınması nedeniyle birçok aboneliğin iptal edildiği bilinen hesaplı hatt için bu sefer daha makul kontür zamanlaması yapılmış. Ücretlendirmeye gelince, yine sabit ücrette  % 23’lük zam var. Buna karşılık da milletlerarası % 58, Şehirlerarası % 57 ve GSM’de % 47 indirim görülüyor.

Peki Şirketlerin kullandığı tarife ile KonuşkanHatt ne durumda? Değişen bir şey yok. Yine ortak nokta şehir içi görüşmelerine uygulanan % 6’lık zam. Onun dışında da, yurtdışı ve şehirlerarası ile GSM aramalarına indirim, sabit ücrete zam eski tablonun aynısı.

(Bu yazının bir kısmı 29 Temmuz 2007 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

You may also like
İnternet kullanım alışkanlıklarına video etkisi
Dikey sosyal ağlar bu sefer geliyor

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: