2006’nın Bilişim 500’ü

12 Kasım 2010 0 Yazar: Musa Savaş

İnterpromedya tarafından gerçekleştirilen ve artık gelenekselleşen Bilişim 500 araştırmasının bu yıl 8.’si yapıldı. Töreni izlerken eskileri hatırladım. Bilişim 100 olarak başladığı o ilk törenleri. Hükümetlerin bilişimi ciddiye almadığı ve biz bilişimcilerinde “Sektör olarak bir milyar dolar büyüklüğe bir ulaşsak, hükümetler o zaman bu sektörü ciddiye alacaktır” diye yorumlarda bulunduğumuz, sektör olarak rüştümüzü ispatlamaya çalıştığımız o eski günlere gittim. Bir tuhaf oldum. Fakat bugünlerde ulaştığımız büyüklükleri görünce de gerçekten emeği geçen herkes ile gurur duydum. Emeği geçen herkeste oradaydı zaten. Törenden sonra kimsenin gitmeyip tam kadro katıldığı kokteyle de ise bu bilişim emekçilerini gördüm…

İlk olarak bu emekçilerin en başında yer alan İnterpro Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ruşen Yaykın’dan bahsetmek istiyorum. Ömrünü bu sektöre adamış birisi. Ben kendisini tanıyalı 15 yıl oldu. Fakat dikkatimi çeken bir özelliği var. Fiziksel olarak tam bir istikrar abidesi. İnsan bu 15 yılda biraz yaşlanmaz mı? Bu fiziksel istikrarını nasıl koruduğunu merak ediyordum. Nihayet öğrendim. Kendisinden izin almadan bunu sizlerle paylaşmayacağım.

Diğer emektarlar kimler mi? Tabii ki İnterpro çalışanları, Erdem Özel, Şafak Alpay, Zafer Kurdakul, Güldane Taşdemir, Nuray Şuman, Ayhan Sevgi ve adını hatırlayamadığım diğer arkadaşlar. Ayrıca Altera’dan Vural Yılmaz, Datateknik’ten Nazım Özdemir, TBV’den Behçet Envarlı, turk.internet.com’dan Füsun Sarp Nebil ve yazmaya kalksam bu köşenin yetmeyeceği bir çok bilişim emekçisi dost…

Sektörün Lideri Türk Telekom…

Kuruluşların resmi belgelere dayalı beyanları ile net satış gelirleri esas alınarak yapılan Bilişim 500 Araştırması’nın bu yıl ki lideri Türk Telekom oldu. İlk üç sırayı Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone alırken, ilk 10’da yer alan şirketler sırasıyla KVK Teknoloji Ürünleri, Genpa, Avea, İndeks Bilgisayar, Netcell, Hewlett-Packard ve Teknosa oldu.

İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir’in açılış konuşmasıyla başlayan gecede konuk konuşmacı olarak Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul söz aldı. Zafer bey çok faydalı bilgiler verdi fakat ben bir ara kendimi fakültede Para-Banka dersindeymişiz gibi hissettim. Üstelik Zafer bey, hazır bu kadar öğrenciyi bir arada yakaladım, teneffüsten sonra bu kadarı bir araya tekrar gelmez düşüncesindeki fakülte hocası gibi bir de bu dersi blok yapınca dinleyicilerin bir çoğunun şekerlemesine fırsat verdi. Bilgi ve iletişim teknolojileri pazarı ve alt kategorilerine ilişkin detay bilgileri konuklar ile paylaşan İnterpromedya Araştırma Grup Müdürü Özlem Unan konuşmasında; Türkiye bilişim pazarının 2006 yılında % 11.6 büyüyerek 20.9 milyar dolar ciroya ulaştığını, bu rakamın 2007 yılında % 10 büyüyerek 23 milyar dolar büyüklüğe ulaşmasını beklediklerini belirtti. Unan konuşmasında ayrıca; Bilgi teknolojileri pazarının % 26 büyürken, iletişim teknolojileri pazarındaki büyümenin % 7 olduğuna ve ADSL internet abonelerinin hızla artmasının kişisel bilgisayar satışlarını arttırdığına dikkat çekti. Özlem Unan ayrıca, 2006 yılında en fazla büyüyen pazar grubunun % 42 ile yazılım olduğunu açıkladı.

Bu yıl üretici firmalar ve toptancı/dağıtıcı/bayi olan firmaların ayrı ayrı değerlendirildiği Bilişim 500 Araştırması sonuçları, birçok çarpıcı rakamı ortaya koydu. Sıralamada süpriz isimlerin de yer aldığı araştırmada Teknosa ilk 10’da yer alarak bir ilke imza attı ve bu yılın en büyük sürprizini yaptı.

2006 yılının ilk 10’u

(Bu yazının bir kısmı 1 Temmuz 2007 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)