Güzel hareketler bunlar

Güzel hareketler bunlar

17 Nisan 2020 0 Yazar: Musa Savaş

Bu yazıyı Temmuz’un ilk haftası yazmak gerekirdi. İki sebepten dolayı öne aldım. Birincisi iyi bir haber konusu olunca sabretmenin zor olması. İkincisi bugün ki gelinen durumun bile bir başarı olması. Dolayısıyla haberi şimdiden vermek lazım. Şayet beklenen ve arzulan bir final olursa o zaman da ikinci bir haber olacaktır.

Sizinle paylaşacağım haber Türk Telekom Grubundaki iki şirket ile ilgili. Bu şirketlerden biri ana şirket olan Türk Telekom diğeri ise Argela. Her iki şirkette 5G alanında dünyanın en önemli etkinliklerinden biri kabul edilen 5G World Summit kapsamında düzenlenen LTE&5G World Awards 2016’da geliştirdikleri çözümlerle iki farklı kategoride finale kaldılar.

Türk Telekom, LTE&5G World Awards 2016’da, GiGA LTE&GiGA 4.5G projesiyle “En İyi Heterojen Şebeke Uygulaması” kategorisinde finale kalırken, Türk Telekom iştiraki Argela ise ProgRAN (Programlanabilir Radyo Erişim Ağları) projesiyle “5G Özelindeki Ar-Ge Çalışmalarına En Büyük Katkıyı Sağlayan Şirket” kategorisinde birincilik için yarışacak. Üstelik Argela bu başarısı ile aday gösterildiği kategoride yarışacak ilk Türk firması olma özelliğini taşıyor.

Türk Telekom’un Korea Telekom ile birlikte “En İyi Heterojen Şebeke Uygulaması” kategorisinde finale kaldığı GiGA LTE & GiGA 4.5G teknolojisi hem heterojen şebeke yapısı (HetNet) hem de gigabit düzeyinde hızları ile 5G’ye yakınsayan bir teknoloji. GiGA 4.5G teknolojisinde fiber gücü ile kullanılan 5.nesil (802.11ac) Wi-Fi şebekesi en hızlı ve en yüksek kapasiteyle sunuluyor.

Türk Telekom’un Türkiye’de GiGA 4.5G adıyla 1 Nisan itibariyle 81 ilde sunduğu GiGA LTE teknolojisi, 4.5G teknolojisi ile Wi-Fi teknolojisini bir araya getirerek mobil cihazlarda saniyede 1 gigabit hıza ulaşılmasını mümkün kılıyor. Sahip olduğu 5 binden fazla Wi-Fi noktası ile Türkiye’nin lider Wi-Fi sağlayıcısı olan Türk Telekom aynı zamanda yeni nesil GiGA Wi-Fi şebekesine sahip.

Dünyada ilk kez Güney Kore’de Korea Telecom tarafından hayata geçirilen GiGA LTE teknolojisi Türkiye’de ise Türk Telekom’la birlikte müşterilere sunuldu. Şu anda bu teknoloji dünyada Güney Kore ve Türkiye’de kullanılıyor.

Argela’nın geliştirdiği ProgRAN, 5G standartlarının olgunlaşmasında önemli rol oynayacak iki farklı özelliği aynı anda adresleyebilen dünyadaki ilk radyo erişim ağı mimarisi olarak dikkat çekiyor. CeBIT fuarında Argela standında ilk kez gördüğümüz bu teknoloji artık bu yarışmayla birlikte görücüye çıkıyor. Argela’nın bugüne kadar 12 uluslararası patent başvurusunda bulunduğu ProgRAN, operatörlerin mevcut yerleşik baz istasyonlarından ihtiyaca göre dinamik olarak çok sayıda sanal baz istasyonu türetmelerini sağlayarak kaynakların çok daha etkin ve verimli kullanılmasını sağlıyor. Bu sayede operatörler herhangi bir amaç için, sadece o amaca göre programlanmış ve yüksek kalitede hizmet sunan sanal baz istasyonlarını anında hayata geçirebiliyor.

ProgRAN ayrıca mevcut baz istasyonlarındaki işlem gücü ve kapasitenin bir kısmının bulut veri merkezine taşınmasına izin veriyor. Böylece anlık talebe bağlı olarak yüksek kapasiteli hizmet verme ihtiyacı duyan baz istasyonları, işlem gücünün bir kısmını buluta aktarmış olan diğer baz istasyonlarının ortak kapasitesinden faydalanabiliyor.

Bu etkinlikte kazanan projeler 29 Haziran 2016 tarihinde Londra’da düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak. Ne diyebilirim ki? Her ikisinin de kazanarak dönmesi ve o haberleri de sizlerle paylaşmak en büyük dileğim.

(Bu yazının bir kısmı 19 Haziran 2016 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)