Kotamı istiyorum

1 Ekim 2009 0 Yazar: Musa Savaş

Geniş bant bağlantıya olanak veren ADSL’le birlikte internet kullanıcılarının artık daha mutlu oldukları bir gerçek. Bir diğer gerçek ise ülkemizde Türk Telekom tarafından verilen bu hizmetin dünya üzerindeki emsallerine göre pahalı olması. Biz bu konuya başka bir yazımızda değineceğiz. Bu yazımızda üzerinde duracağımız asıl konu “Limitli ADSL” kullanıcılarının kota mağduriyetleri…

Türk Telekom’un ADSL kullanıcıları kabaca ikiye ayrılıyor. Limitsiz kullanıcılar ve limitli kullanıcılar. Limitsiz; adı üstünde her ay sabit bir para ödüyorsunuz sınırsız kullanıyorsunuz. Ayrıca farklı bir ücret ödemiyorsunuz. Limitli kullanıcılarda aynı durum söz konusu olmadığı için kotalarını aşmaları durumunda her MB için 0,01 YTL. ödemek zorunda kalıyorlar. Buna da bir itirazları yok. Çünkü bunu bilerek Limitli abone olmuşlar. Ancak Limitli ADSL kullanıcılarının asıl ağırına giden konu, kotalarını aşmamaları durumunda kullanmadıkları kısmın da kullanılmış gibi kabul edilmesi. Yani 3 GB kotalı bir kullanıcı söz konusu ay içinde 1 GB kullandığında, kullanılmayan kalan 2 GB’lık kısım heba oluyor. Ama söz konusu ay içinde kotasını 1 MB geçse bile bu fazlalığı ödemek zorunda kalıyor. Dolayısı ile tatile falan gittiğinizde Türk Telekom’a haber vermeyi unuttuysanız, faturayı mecburen ödemek zorundasınız. Her ne kadar tüm dünyada eğilim böyle gibi görünse de, birçok büyük şirket müşteri memnuniyeti adına kullanılmayan MB’larınızı bir sonraki ayın hesabına ekliyor. Şöyle bir düşünsenize, kullanmadığımız limitler sonraki aya devrolsa da sörf yapmanın ve bir şeyler indirmenin keyfini rahatça yaşasak olmaz mı? Diyelim daha önce Türk Telekom devletin bir kurumuydu. Bu “kendine yontma mantığı” devletten miras kaldı. Artık bir özel sektör kurumu olan Türk Telekom’un, müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir kuruluşa dönüşmesi gerekmiyor mu?

Türkiye’de Ekim 2006 itibariyle 2 milyon 500 bin adet ADSL abonesi bulunuyor. Bu rakamın % 15 kadarı kurumsal aboneler. Tüm uğraşlarımıza rağmen bireysel kullanıcıların ne kadarının limitli abone olduğunu öğrenemedik. Türk Telekom bu konuda bizi bilgilendirirse mutlu oluruz.

Ayrıca aldığımız bir duyumu da buradan sizinle paylaşalım. Önümüzdeki günlerde Türk Telekom ADSL fiyatlarında yeni bir düzenleme yapacak ve bu tabii ki mevcut fiyatları aşağı çekme şeklinde olacak. Daha önceki “fiyat ayarlama”lardan yola çıkarsak, inşallah bu kez gerçek anlamda kullanıcıyı memnun eden sonuçlarla karşılaşabiliriz.

(Bu yazının bir kısmı 3 Aralık 2006 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)