Microsoft CEO’luğu için adayım var!

18 Kasım 2013 0 Yazar: Musa Savaş

Ağustos ayının 23’ünde Microsoft bir basın açıklaması  yayınladı. Açıklamadan anladığımız Microsoft CEO’su Steve Ballmer önümüzdeki bir yıl içinde görevini gönüllü olarak bırakacak ve emekli olacak. Bu süre içinde yerine yeni biri bulunacak ve Ballmer görevi ona devir edecek.

Microsoft’un açıklamasında Ballmer “Bu tür bir geçiş  için mükemmel zaman. Yeni organizasyonumuz içinde yeni stratejimiz ve tecrübeli bir lider ekibimiz var. İlk düşüncem şirketimizin cihaz ve servis şirketine dönüşmesinin ortalarında bir yerde emekli olmaktı. Bu yeni yönün sürdürülmesini sağlayacak yeni bir CEO’ya ihtiyacımız var” derken, Bill Gates’in Ballmer için “Yeni CEO’yu bulana kadar Steve kalacağı için şanslıyız” dediği kulislerde konuşuluyor.

Microsoft’un kurum içinde gönderilen bilgilendirme mesajda ve dışarıya gönderilen basın açıklamasında Steve Ballmer kendisi gönüllü  olarak ayrılıyor gibi görünüyor. Fakat Ballmer’ın ileriye yönelik şahsi planlarından bahsedilmemesi ve bir süre daha Seattle’da kalacağının belirtilmesi, bu durum hakkında spekülasyonlara yol açıyor.

Dış basında Ballmer’ın Microsoft’a 30 kişilik bir şirket iken katıldığı ve 7,5 milyon dolarlık şirketin 78 milyar dolarlık şirkete dönüşmesini gördüğü belirtiliyor. Fakat Ballmer zamanında Vista ve Windows 8 ve Windows 8 Phone başarısızlıklarından bahsediliyor. Dış basında Wall Street’in Ballmer’ın emekliliğine olumlu tepki verdiğinin altı çiziliyor.

Diğer taraftanda yeni CEO adayları hakkında tartışmalar devam ediyor. Ancak yeni CEO adayları hakkındaki yorumlar bir yana, analistlere göre asıl tartışılması gereken Microsoft’u 13 yıldır yöneten kişinin performansı. Bir hafta öncesine kadar Ballmer’ın teknoloji camiası üzerindeki etkisini kimse tartışmazken şimdi pek çok analist Ballmer’ın başarısız olduğunu yüksek sesle konuşmaya başladı.

Steve Ballmer 2000 yılının Ocak ayında, Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in yerine Microsoft CEO’su olmuştu. Herkes Ballmer’ın nasıl bir strateji izleyeceği merakla beklemeye başlamıştı. Ballmer’ın Microsoft CEO’su olarak geçirdiği 13 seneye bakıldığında, vizyoner bir kişiliğe sahip olmayışı ve yenilikçi yaklaşımları benimsemek yerine güçlü olduğu alanlara tutunarak iş yapmaya çalışması nedeniyle firmanın ciddi bir değer kaybı yaşadığı görülüyor. Oysa 1980 yılında Microsoft’a katılan Ballmer, satış ve pazarlama alanlarında son derece başarılı bir yöneticiydi.

Bir çok konuda eleştirilen Ballmer en çok eleştiriyi şirkete getirdiği çalışan performans kriterleri ile alıyor. Ballmer yönetiminde, gerçek ve dinamik bir performans değerlendirmesi yerine çalışanlar 10 kişilik ekiplere ayrıldı. Bu ekiplerde şablon olarak 2 kişi yıldızlaşıyor, 7 kişi geçer not alıyor ve 1 kişi de yetersiz bulunuyordu. Bu politika sonucunda Microsoft’un giderek bir yazılım ve teknoloji şirketi olmaktan çıkıp satış/pazarlama şirketine döndüğü söyleniyor.

Sonuç olarak, Microsoft’un CEO’luğunu bırakacak olan Ballmer’ın performansı analistler tarafından yerden yere vuruluyor. Analislerin düşüncesi; Ballmer, 13 yıl içinde firmayı çekip çevirmeyi başarmış olabilir ancak Windows ve Office dışında Microsoft’a gerçek anlamda yeni bir yönelim sağlayamadı şeklinde.

Steve Ballmer’ın yerine CEO kim olacak. Adaylar önümüzdeki günlerde iyice netleşmeye başlayacak. Fakat kulislerde adı geçen ve bizimde gönlümüzde yatanı söyleyelim. Ülkemizin önde gelen mobil operatörlerinden Turkcell’in CEO’su Süreyya Ciliv. Cilivi’in girişimci kişiliği ve Microsoft geçmişide göz önüne alındığında insanın “bu iş olur” diyesi geliyor. Bekleyelim ve görelim.

(Bu yazının bir kısmı 1 Eylül 2013 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)