Netaş’ın satışında son gelişmeler… (28 Ekim 2016) @UDHB @NetasTR @btkbasin @memetsimsek

Bugün Netaş günümüz, fakat hâlâ “Bugün günlerden Netaş” değil. 🙁 “Bugün günlerden Netaş” diyeceğimiz günlerde gelecek. Ömrümüz varsa hep birlikte göreceğiz.

İlgilenenlerin bildiği gibi dün (27 Ekim 2016) 9. Yatırım Danışma Konseyi toplantısı vardı ve dört ülkeden, 10 ayrı sektörde faaliyet gösteren ve toplam ciroları 666 milyar dolar, toplam istihdamı da 1.5 milyon olan konsey üyeleri katıldı. Bu konsey toplantısının bizi ilgilendiren kısmı ise katılanlar arasında Netaş’a talip olan firmanın CEO’su da vardı. Bu konsey toplantısı ile ilgili her şeyi medyada okumuşsunuzdur. Dolayısıyla benim konsey toplantısı ile ilgili olarak okuduklarınızın üstüne koyacağım bir şey, şimdilik yok.

Biz gazetecilerin bazen haber ayağına gelir. Bu durumların, Allah’ın biz gazetecilere bir lütfu olduğunu düşünürüm. Bu lütfun neye vesile olacağını tabii ki ‘Veren’ bilir. Fakat biz aracı olanlar bilemeyiz. İşte, şimdi böyle bir durumdan bahsedeceğim.

25 Ekim 2016 Salı günü Ankara’da bazı işlerim için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına gitmiştim. Ben girerken ikisi uzakdoğulu biri Türk toplam üç kişi bakanlıktan çıkıyordu. Uzakdoğululardan birisi Netaş’a talip olan firmanın CEO’su idi. Diğer uzakdoğulu ile Türk ise alıcı firmanın Türkiye’deki en üst düzey yetkilileri idiler. Tabii ki onların beni tanımalarına imkân yok. 😉 Neden mi? Çünkü ben sıradan yaşayan biriyim. Tanıyanlar bilirler. Hem de o kadar sıradanım ki bu satırları okuyan hepinizin yaşam şekli benim kat be kat üstümdedir. 🙂 Size bir sırrımı vereyim. Bana her yerde rastlayabilirsiniz. 😉

Alıcı firmanın yetkilileri Yatırım Danışma Konseyine kadar ve esnasında bir çok üst düzey görüşme yaptılar. Daha önceki yazımda dediğim gibi teamül gereği karar vericilerin onayını almaya çalıştılar. Aldılar mı? Bilmiyorum. Fakat kendimi karar vericilerin yerine koyup (yani empati yaptığımda) Netaş’a baktığımda ister istemez duraklıyorum. Bir yanım onayla diyor. Çünkü ülkemizin yabancı yatırıma ihtiyacı var ve ekonomik algının olumlu yönde güçlendirilmesi adına bu olay başlı başına önemli bir argüman. Diğer yanım onaylama diyor. Çünkü NATO ülkesiyiz ve Netaş, savunma sanayimizi ilgilendiren bazı projeleri yürütüyor. Bu projeleri Netaş’tan alıp, “Sen yap” diyebileceğimiz Netaş’ın muadili başka bir şirketimiz var mı? Benim bildiğim “Yok”. Şimdi bana Aselsan, Havelsan demeyin. Küreği ağzınıza vururum. 🙂 Söyleyeceğiniz her şirketin misyonunu ve iştigal alanını önce iyice bir inceleyin. Karnınızdan konuşmayın lütfen. 🙂 Varsa da sizlerden öğrenmeye hazırım. Tüm bunların yanı sıra Netaş’ın hissedarı olan TSK Vakfı bahsettiğim gerekçeden dolayı henüz daha onayını vermiş değil.

Sonuç olarak; bu satışta aşılması gereken tek bir eşik kalmış durumda. Yukarıda yazdığım ve “Yok.” diye cevapladığım soruya olumlu cevap verdiğimiz anda bu iş biter. Ne zamana olur? Şu ana kadar ki göstergeler ışığında tahminim, iki hafta. Uzar mı? Öngörülemeyen değişkenlere bağlı olarak uzayabilir.

Bitirmeden önce bir konuya değinmek istiyorum. Netaş hakkında yazdıklarımı okuyan yatırımcı arkadaşlar; 10 yıldır Para dergisinde yazıyorum ve ne benim ne de birinci derece yakınlarımın bu süre boyunca Borsa İstanbul’da benim bildiğim bir işlemi yoktur. Çeşitli sitelerde yaptığınız yorumlarda olumlu veya olumsuz ilişkilendirmeye çalıştığınız O.T. isimli kişiyi tanımam. Hakkında olumlu veya olumsuz hiç bir fikrim yoktur. Çünkü tanımıyorum. Tanışmadım. Tanıştırılmadım. Telefonla veya herhangi bir iletişim aracı vasıtasıyla bir irtibatım da olmadı. Netaş ile ilgili yazmaya başladığımda sizler vasıtasıyla öğrendiğim birisidir. Birisi veya bir konu ile ilgili ne düşündüğümü merak ediyorsanız ya Para dergisindeki yazılarımı okuyun ya da bu siteyi okuyun. Çünkü yazılarım benim vicdanımdır. Anlayana…

Not: Yukarıda yer alan bilgiler Musa Savaş tarafından gazetecilik saiki ile genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler Musa Savaş’ın kişisel gözlem ve görüşlerine dayanmakta olup, herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, sizlerin alım-satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Yukarıda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan Musa Savaş sorumlu tutulamaz. Ayrıca yazının altına yapılacak yorumlar yazanı bağlar, Musa Savaş sorumlu tutulamaz.

“Netaş’ın satışında son gelişmeler… (28 Ekim 2016) @UDHB @NetasTR @btkbasin @memetsimsek” üzerine 7 yorum

 1. Musa Bey,

  Sizi bir sitede netaş haberinizin paylaşılması ile tanıdım. Sizin Halis niyetiniz çok belli. Netas hisselerinin grafiğini açıp bakarsanız yatırımcısını nasıl mağdur ettiğini görür ve onları anlayışla karşılayabilirsiniz diye düşünüyorum.

  Sizi takip etmeye devam

 2. Bugün(2 kasım) yapılan kap açıklaması normal bir bildirim midir? Teşekkürler

 3. arkadaslar kap açıklaması 60 günde bir yapılması gereken klasik açıklamadır daha önce satışı için onay verilmişti şimdi onu her iki ayda bir o tarihten beri açıklıyolar bunlar prosedür gereği açıklamalar extra bir durum değil şimdi 9 kasımdaki bilanco beklentisine kilitlenin bence

 4. musa bey iyi akşamlar bu haftaki yazınızı dört gözle beklemedeyiz acaba güncel durumlar var mı bizi aydınlatacak şimdiden tşkler

 5. Netaş ın satışı konusunda ilerleme kaydetmek gerekirken (Sizin yazılarınız doğrultusunda) geriye gidim söz konusu. İlk başta konuşulması gereken şeyler sonda, son konuşulması gereken şeyler ise(fiyat gibi) başta konuşulur oldu.

  Birşeyler ters gidiyor ama!!! Hayırlısı…

  Parçaları yan yana koyunca bu satıştan; hükümet, JM, O.T., Spek, Bakkal-Simitçi-Öğretmen-Doktor-Servisçi-Öğrenci(Hepsin de de olduğuna bizzat şahidim) hepsi de memnun olacak.

  Musa bey sizden güzel haberler bekliyoruz.

  Allah sonumuzu hayır eylesin…

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: