Türk Telekom Tarifesine Danıştay’dan Durdurma

12 Kasım 2010 0 Yazar: Musa Savaş

Türk Telekom tarife değişikliği konusundaki gelişmeleri geçen hafta vermiştik ama bu arada ilginç bir gelişme yaşandı ve Telkoder’in Danıştay’a yaptığı yeni tarife iptali davasının ilk roundu, Telkoder lehine yürütmenin durdurulması şeklinde bitti.

Ne olduğuna bir daha bakalım. Türk Telekom 3 yıldır değiştirmediği tarifesini bu yıl mart ayı itibariyle ve ilginç bir şekilde yani bir bölüm ücrete zam, diğer bir bölüme indirim şeklinde uygulayarak yeniledi. Tarife dengeleme (rebalancing) denilen bu sistemde Telkoder iddiasına göre, yeni alternatif Telekom operatörlerinin çalışma sahası olan şehirlerarası ve milletlerarası bölüme maliyetlerin altında indirim uygulanırken, açık olmayan yani rekabet olmayan şehiriçi bölümde  zam uygulanıyordu.

Türk Telekom yetkilileri ise durumu, Avrupa Birliğine uygun tarife ve dengeleme sözleri ile savunuyorlardı.

Türk Telekom’un son birkaç yıldır ses trafiğinde düşme olduğu biliniyor. Bu sadece Türk Telekom’a özel bir durum değil. Bütün dünya’da hem mobil servislerin yaygınlaşması, kolaylığı ve ucuzlaşması sonucu, hem Skype türü uygulamalar nedeniyle sabit hattan kayış var.

Nitekim Türk Telekom’un kısa bir süre önce açıkladığı ve turk.internet.com portalında yayınlanan ilk çeyrek performansına bakıldığında ADSL’deki artışa karşın, ses trafiğindeki düşme nedeniyle gelirinin aynı kaldığı da görülüyor.  Yani 2006’da ocak-mart arasında 1,786 milyar YTL olan toplam gelirin, 2007’de aynı dönemde 1,784 milyar YTL olduğu bildiriliyor.

İşte Türk Telekom bu nedenle kendisine bir çıkış noktası olarak tarifede değişikliği öngörüyor ama Danıştay’ın aldığı kararla bu konuda sorun yaşayacağı belli oldu.

Öte yandan yürütmeyi durdurma kararının çıkması, TK açısından da pek parlak olmadı tam tersine zaten tartışılmakta olan TK’nın işlevinin sorgulanmasına neden oldu. Hem Telkoder, hem de Tüketiciler Birliği TK’ya yaptıkları başvurularından sonuç alamadıkları için Danıştay’a gitmişlerdi.

Bundan sonra ne olabilir? Öncelikle Türk Telekom Danıştay’ın bu davanın esas kararını vermediği süre boyunca bir yeni tarife yapma olanağı yok. Uygulayacağı tarife 2004 tarifesi olacak. Bu arada tabi ki, tüketicilerin alacak-verecek durumları söz konusu olacak.

Davanın sonucunda karar Telkoder lehine çıkarsa, tarifelerin hazırlanmasında farklı modeller olacak. Belki tüm tarife aynı oranda zam görüyor olacak. Tabi bu zammın ne zamandan geçerli olacağı başka bir soru işareti. Türk Telekom lehine çıkarsa da, kullanıcılar aradaki sürede kullandıkları bedelin farkını toptan ödemek zorunda kalacaklar. Anlayacağınız hukuken de karmaşık bir durum ortaya çıktı.

(Bu yazının bir kısmı 17 Haziran 2007 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)