Türk Telekom’un yeni direktörleri… :) @Turk_Telekom

30 Eylül 2014’te “Direktörler huzursuz…” diyerek başladığımız, 1 Aralık 2014’te “Türk Telekom’da kutu problemi…” diyerek sürdürdüğümüz ve sonrasında daha bir çok yazı kaleme aldığımız Türk Telekom’daki yeni yapılanmanın artık sonuna gelindi.

Sizlerinde bildiği gibi bir süredir bu konuda sessizdim. Sessizliğimin tek sebebi vardı. Kuruma zarar vermemek. Çünkü, Türk Telekom her zaman söylediğim gibi, ülkemizin güzide kurumlarından biridir ve ülkemizin değeridir. Yıllardır Türk Telekom ile ilgili yazdığım yazılarda amacım hiç bir zaman kuruma zarar vermek değildi. Aksine yönetici ve çalışanlarının kuruma zarar vermesini engellemekti. Çünkü bir kurumu çalışanları temsil eder ve o kuruma onlardan başkası zarar veremez. Onların eksikliklerini ve/veya yetersizlikleri sonucu oluşan zararı ise halka biz duyururuz. Yani zarar veren biz değiliz.

Türk Telekom’un bu konusuyla ilgili 16 Ocak 2015’te yazdığım son yazı ise “Yeni Türk Telekom’un yeni teknoloji A Takımı… 😉” başlığını taşıyordu. Bu yazıda sadece beş tane direktörlüğün yeni yöneticilerini yazmıştım. İçlerinden sadece bir ismi doğru bilemedik. 🙁 Neden doğru bilemediğimizin detaylarına girmek ise şu vakitten sonra anlamsız.

Sonuç olarak, 20 Şubat 2015 Cuma günü öğleden sonra yeni direktörlerle ilgili bilgi kurum içinde paylaşıldı. Yeni direktörler ise atamalarını bir gün önce öğrendi. Bense direktörlerden önce öğrendim fakat yukarıda saydığım gerekçelerden dolayı susmayı tercih ettim.

Sözün özü: Gerek yeni direktörlere gerekse de bu yeniden yapılanmayı gerçekleştiren Çoşkun Şahin’e başarılar diliyorum. Fakat şunu unutmasınlar lütfen: Gözlerim her zaman üzerlerinde olacak. Sadece ben değil tüm Türkiye’de onları yakından izliyor olacak. Gerektiği zaman müdahil olmak hakkımızın saklı olduğunu belirterek, şimdi biraz susup, yapacaklarına fırsat vereceğiz.

Cuma günü yapılan açıklamanın Teknoloji Grubu ile ilgili olanların bir kısmı şöyledir:

“- Çekirdek ve Taşıyıcı Şebeke Direktörü olarak Yusuf Kıraç atanmıştır. 
– Erişim Şebeke Direktörü olarak Mehmet Erkul atanmıştır. 
– Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak Savaş Şahin vekaleten atanmıştır. 
– Teknoloji Grubu Ürün ve Servisleri Direktörü olarak Cemal Baki atanmıştır. 
– Teknoloji Grubu Operasyon Direktörü olarak Nazım Efe atanmıştır. 
– Kalite Güvence Direktörü olarak Mehmet Ali Ünver atanmıştır. 
– Güvenlik ve Risk Güvence Direktörü olarak Kudret Ay atanmıştır. 
– Teknoloji Grubu Program Yönetimi Ofisi Direktörü olarak Cebrail Taşkın atanmıştır. 
– İlhami Küçüker, NATO TAFICS Direktörü olarak görevine devam edecektir. 
– Kurumsal Bilgi Teknolojileri ve Yönetim Sistemleri Direktörü olarak Murat Ayyıldız atanmıştır.

Atamaları gerçekleşen tüm yöneticilerimiz, TT Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin’e raporlayacaktır.

Yeni yapılanma kapsamında Egemen Kurdoğlu ve İlker Kınacı görevlerinden ayrılma kararı almışlardır. Kendilerine bugüne kadar yaptıkları çalışmalar ve değerli katkıları için teşekkür ederiz.”

Türk Telekom Regülasyon Grubunun (yeni yapılanmada regülasyon fonksiyonu grup seviyesine çıkarıldı) yeni şekillenmesi ile ilgili yapılan açıklamanın bir kısmı şöyledir:

“- Regülasyon ve Rekabet Yönetimi Direktörlüğüne Tolga Kılıç atandı.
– Turgut Aykol, Regülasyon ve Rekabet Uyum ve Yayılımı Direktörlüğüne atandı.
– Dr. Oğuzkan Güzel, Regülasyon ve Rekabet Hukuku Direktörlüğüne atandı.
– Dr. Faruk Güven, Regülasyon Ekonomisi Grup Müdürlüğüne atandı.
– Nejat Yavuz, Kurumsal Ürünler Eko-sistemi Regülasyon Koordinatörü olarak görev yapacak.
– Olgu Dinçoğlu, TV eko-sistemini etkileyen regülasyon konularından sorumlu olmak üzere Regülasyon Koordinatörü olarak görev yapacak.
– Türk Telekom, Avea ve TTNET’in tüzel kişiliklerini mevcut şekilleri ile muhafaza etmeye devam ederek ve tabi oldukları mevzuat ve regülasyonlara uyarak, Türk Telekom Regülasyon Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ramazan Demir, grup seviyesinde Regülasyon fonksiyonunun liderliğini üstlenecek.

Nejat Yavuz ve Olgu Dinçoğlu, Regülasyon Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ramazan Demir’e raporlayacaklar. Yeni organizasyon 1 Mart 2015 tarihi itibari ile geçerli olacaktır.”

“Türk Telekom’un yeni direktörleri… :) @Turk_Telekom” üzerine 28 yorum

 1. aylardan avea da işe girebilmek için imza bekliyorum. Umarım yeni gelen yöneticiler en kısa sürede masalarındaki dosyaları imzalarlar.

 2. Yıl 2015 Nereden nereye! İleriyemi gidiyoruz, geriyemi?
  Bu ülkeye vergisini veren, şikayetçi olduğum Türk Telekom’dan aldığım hizmetin karşılığını zamanında ödeyen bir vatandaş olarak, bu işe talip olan firmadan talepte bulunmak ve zamanında yapılmasını istemek her vatandaş gibi hakkım sanırım. Bu işleri yapmak için talip olan sizsiniz ve şu an tekel durumundasınız. Bu durumu kullanarak vatandaşların talep ve şikayetlerine karşı duyarsız bir şekilde yaklaşımda bulunuyorsunuz. Size edilen şikayetler karşısında verdiğiniz sadece “şablon yanıt”. Ortada çözüm yok. Sizden istenen hizmetler için zamanında yapmaya bütçeniz mi yok, eleman sıkıntısı mı yaşıyorsunuz? Her iki durumda bu işleri yapmamanız için bahane olamaz. Böyle bir durumunuz da varsa hizmetler için neden talip oldunuz? Bütçe olayı olsaydı Türk Telekom’un hizmetlerini anlatan reklamlar, tanıtımlar, yatırımlar yapmazdınız. O tür tanıtım için ayırdığınız bütçeden biraz da yapılacak işler içinde ayırsaydınız sorun yaşanmazdı sanırım. Tabi Türk Telekom’un açıkladığı kâr var. Her olanak var ama edilen şikayetin gerçekleşmesini engelleyen o sihirli kelime “altyapı” bir türlü aşılamıyor ki onu neden olarak gösteriyorsunuz. Yıl olmuş 2015. Mars’a insanlı yolculuk için planlar yapılıyor 2023 yılında yola çıkmanın hazırlıkları, araştırması vs. için uğraşıyor. Biz de Türk Telekom’un “altyapı” sorununu aşamıyoruz. Fiber optik altyapıdan geçtik, normal hat çekilmesi istediğimiz. Bunu çözecek olan kişi – kurum – firma – belediye yokmudur? Bu altyapı sorunun çözümünü göremeden mefta olacağım. Bu sorunun çözümünü çocuklarıma torunlarıma vasiyet olarak bırakacağım. Türk Telekom sanki Türkiye’den Çin’e kazı yapacak, onun hazırlığını yaptı 1 seneden bu yana ve en önemlisi de talep 27 Şubat 2014 tarihinde yapılmıştı. Üzerinden tam 1 yıl geçti. Yıldönümünde çalışmaya başlanır mı acaba? Diye yazdıktan 1 gün sonra kablo bağlantısı yapıldı.

  Ama Türk Telekom Macerası (EZİYETİ) Bitmeti…
  1 sene sonunda binaya hat çekildi sevindik. Internet aboneliği için başvuruda bulunduk. 1 sene sonra evden internete gireceğiz, sanki çağ atlıyoruz. Bağlantı için Türk Telekom’dan gelen eleman “beyefendi, bağlantı yaptığımda en fazla olabilecek hızınız 1 Megabit” dedi. Devam etti “bu bölgedeki altyapının çok eski olması vs. kaynaklı bir durum”. Kamera şakası gibi. Ben 8 mbps için abone olacağım ve ona göre ücret vereceğim ama kullanabileceğim hız ancak 1 Megabit. Normalde limitsiz abonelik ama “adil kulllanım kotası” denilen uygulama var ve ay içinde kota aşıldığında hız 3 mbps düşüyor. Bu durumda, benim bağlantım 8 mbps gözükor ama kullanabileceğim binaya gelen 1 Megabit. Kota aşıldığında öngürülen en düşük hız 3 mbps. Şimdi bumudur “adil kulllanım kotası”. Türk Telekom bu durumu biliyor ve vatandaşa bile bile abonelikleri satıyor. Diğer servis sağlayıcılarda alt yapılarını Türk Telekom’dan aldıkları için onlarda aynı şekilde yapıyor. Olan vatandaşa oluyor. Bu durum adil mi? En ufak bir alacığı için olay yaratan bu kuruluşlar neden haksız kazanç sağlarken seslerini çıkarmıyor? Türk Telekom yetkilieri, hat çekmek için 1 sene bekledik. Bu durumun düzelmesi için kaç yıl daha beklememiz gerekiyor? “Vatandaş kazıklanmaya devam etsin” diyerek alt yapınızı olduğu gibi bırakacakmısınız? Ya da o uyguladığınız “adil kulllanım kotası” olayında olduğu gibi, abone olurken seçtiğimiz bağlantı hızımızı (gerçekten) tam olarak verecekmisiniz?
  İyi çalışmalar, saygılarımla.

 3. Bölge müdürlükleri diken ustunde, ne zaman ne olacak millet paranoya oldu iyice. Artik ne olacaksa olsa da artik işçisinden tutunda müdürüne müdüründen Bölge müdürüne kadar herkes isine gücüne baksa rahat etse su kurum artik..

 4. Ahmed bey, Bölge Müdürlüklerinin akıbeti konusunda bir yazı hazırlıyorum. Fakat bazı bilgilere ihtiyacım var. O bilgiler bana ulaşır ulaşmaz sizlerle paylaşacağım.

 5. Ahmed bey, daha önce dediğim gibi. Bazı bilgileri bekliyorum. Bir kısmı geldi fakat henüz tamamlanmadı. Gelince bekletmeyeceğim.

 6. Bölge müdürlükleri yazınızı merakla bekliyoruz musa bey, galiba siz yazmadan telekom açıklayacak.. Teşekkürler

 7. Bölge müdürleri değişiyor galiba musa bey, bugünlerde birşey var siz ne dersiniz?

 8. Çok beklettim biliyorum. Fakat benimde beklediğim şeyler var. Yakında Ahmed bey. Çok yakında.

 9. Abi en son beklettim, dedikten sonra 2 ay geçti :))) nasıl bi yakında abi 🙂

 10. Bakalım daha neler olacak sen yazmadan üstadım, başladı artık münazara:-)

 11. Şöyle yapalım mı? Siz bana bir kaç tane maaş aralığı yazın. Ben size hangisinin en yakın olduğunu söyleyeyim. 😉

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: