Tag Archives: Lübnan

Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Platformu

Hızla büyüyen küresel toplumumuzda bilgi teknolojileri ile iletişim teknolojilerinin içiçe geçerek geleceği şekillendirdiğine tanıklık ediyoruz. Hizmetlerini daha verimli hale getirmek, faaliyetlerini büyütmek ve maliyetlerini düşürmek isteyen tüm hükümetler ve işletmeler bilişimin dönüştürücü gücünden faydalanıyor.

DEVAMINI OKU

Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Platformu

Hızla büyüyen küresel toplumumuzda bilgi teknolojileri ile iletişim teknolojilerinin içiçe geçerek geleceği şekillendirdiğine tanıklık ediyoruz. Hizmetlerini daha verimli hale getirmek, faaliyetlerini büyütmek ve maliyetlerini düşürmek isteyen tüm hükümetler ve işletmeler bilişimin dönüştürücü gücünden faydalanıyor.

DEVAMINI OKU

Türk Telekom cephesinde değişen bir şey yok @UDHB @btkbasin @TurkTelekom

turk-telekom_logoHiç iç açıcı bir başlık değil ama maalesef Türk Telekom cephesinde yönetim katında durum şu an itibariyle budur. Bu durum, yani Yönetim Kurulu tarafında bazı şeylerin, bir önceki yazımızda değindiğimiz gibi Saad Hariri’nin yeni konumu sonrası nasıl hareket edeceğine bağlı olması, Türk Telekom yönetiminin özellikle de Paul Doany’nin hareket alanını oldukça kısıtlıyor.

Neticede büyük umutlarla ve güçlü bir motivasyonla göreve gelen Paul Doany, son gördüğümüzde (şayet kötü gününde değildiyse) çok da iyi görünmüyordu. Bu gözlemimizi başkalarından da farklı zamanlar için benzer şekillerde duyunca; mevcut durumun motivason olarak en çok Paul Doany’yi olumsuz etkilediğini söylememiz yanlış olmaz.

Diğer yandan, Türk Telekom’da çeşitli kademelerde gidenler ve gelenler oluyor. Bunların detaylarına ben girmiyorum. Sizler burada zaten paylaşıyorsunuz. Lütfen paylaşmaya devam edin.

Bu hafta yeni GMY’lerin atanacağına dair Türk Telekom camiasında güçlü bir beklenti var. Atanırlar mı? Olabilir. Fakat, ben yine de tüm bu atamaların bir Yönetim Kurulu toplantısı sonrası yapılacağını düşünüyorum.

Sonuç olarak, Türk Telekom’daki bu durumun kuruma verdiği zarar her geçen gün artıyor. Her şeyi bir kenara bırakın ciddi bir zaman kaybı yaşanıyor ve inanıyorum ki Paul Doany’de bu sıkışıklığı çözebilmek adına ciddi mesai harcıyor.

DEVAMINI OKU

Türk Telekom Yönetim Kurulu Lübnan Başbakanını bekliyor @UDHB @btkbasin @Turk_Telekom @VodafoneTR @Turkcell

Sitemizi ve okur yorumlarını takip edenler bugüne ertelenmiş olan Türk Telekom Yönetim Kurulu toplantısının tekrardan ertelendiğini yorumlarda okumuşlardır. Evet. Doğrudur. Türk Telekom Yönetim Kurulu toplantısı bir kez daha ertelendi. İlk aklımıza gelen sorular ise ne zamana ve neden ertelendi?

Ne zamana ertelendi sorusunun cevabı şöyle: “Belli değil.” Diğer bir deyişle belirsiz bir zamana ertelendi. (Şayet tarihini bilenleriniz varsa lütfen paylaşsın. Akıl akıldan üstündür.) Yeni tarihin belli olmamasının, neden ertelendiği sorusuna yazacaklarımı ne kadar destekliyor olduğunun kararını sizlere bırakıyorum.

Neden ertelendi sorusuna aslında tek cümlelik bir cevabı var: Türk Telekom’un büyük ortağı Oger Telecom’un sahibi Saad Hariri Türkiye’ye eli daha güçlü olarak gelmek istiyor. Şimdi bu cevabı açalım.

En son Ağustos’un son haftası (yanılıyorsam lütfen doğrusunu yazın) Oger Telecom’un sahibi olarak Türkiye’ye bir ziyaret yapan Saad Hariri gerek siyaset gerekse de iş dünyasından bir çok önemli isimle görüşmeler yapmıştı. Kimlerle görüştüğünü internette biraz arama yaparsanız sizler de görürsünüz. Ben burada yazmayacağım. Fakat şu kadarını söyleyebilirim ki o dönemde yaptığı görüşmelerde eli bir hayli zayıf olan Saad Hariri (Oger Group’un uluslararası piyasalarda sıkıntılar yaşaması dolayısıyla), Türk Telekom’un yeniden yapılanması konusunda siyasilerden kendisine yapılan telkinlere “Evet” demek zorunda kalmıştı. Zaten sonrasındaki süreçleri hep birlikte yaşadık ve gördük. Derken…

İş adamı olmasının yanı sıra siyaset şapkası da olan ve ülkesi Lübnan’da 9 Kasım 2009’dan 25 Ocak 2011’e kadar Başbakanlık yapan Müstakbel Hareketi Lideri Saad Hariri’nin şu sıralar yeniden Başbakan olması gündemde. 3 Kasım 2016 tarihinde Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Saad Hariri yoğun bir siyasi mesai içinde.

Tüm bunları değerlendirdiğimizde, şu sonuçlara varıyoruz. Saad Hariri Başbakan olarak Türkiye’ye bir daha gelmeyi planlıyor kanısındayım. Dolayısıyla Türk Telekom konusunda yaptığı görüşmelerde eli zayıfken kabul ettiği bazı konuları yeniden masaya yatırmak istiyor olabilir. Kısacası, Türk Telekom konusunda bu zamana kadar tüm yazdıklarımızın hepsinin çöpe atılıp kağıtların yeniden karılması gündeme gelebilir.

DEVAMINI OKU
EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish