Garanti önde gidiyor?

28 Ocak 2011 0 Yazar: Musa Savaş

İnterpromedya’nın periyodik olarak gerçekleştirdiği Tüketici Trend Araştırması’nın 2008’in ilk üç ayı ile ilgili sonuçları açıklandı. Hemen belirtelim soru sorulanların yüzde 60’ı erkek, yüzde 40’ı kadın. Yine bu kişilerin yüzde 28’i üniversite, yüzde 42,8’i lise ve yüzde 29,2’si ilköğretim mezunu.

Araştırma 16 ilde (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Gaziantep, Konya, Kayseri, Manisa, Samsun, Trabzon) toplam 1519 kişi ile yüzyüze soru sorularak gerçekleştirildi.

Araştırmanın sonuçlarından ilgimizi ilk çeken internet bankacılığı oldu. Bu sonuçlara göre internet bankacılığı cephesinde Garanti Bankası yüzde 47,1’lik tercih edilme oranıyla açık ara önde görünüyor. Garanti Bankası’nı ikinci sırada yüzde 31,6 ile İş Bankası takip ederken, üçüncü sırada Yapı Kredi yüzde 29,9 ile yer alıyor. Yapı Kredi’yi sırasıyla; yüzde 27,3 ile Akbank, yüzde 11,8 ile HSBC, yüzde 11,2 ile Finansbank, yüzde 8 ile Fortis  ve yüzde 6,4 oranıyla Denizbank takip ediyor.

Bu sonuçlar internet bankacılığı kullanıyorum diyen kişilerin verdiği cevaplarla ortaya çıkmış. Soru sorulanların yüzde kaçının internet bankacılığını kullanıyorum dediğini merak ediyorsanız işte cevabı: Yüzde 20,6. Yani bu 1519 kişiden internet kullanıyorum diyen 908’inin yüzde 20,6’sı; yaklaşık 187 kişi evet kullanıyorum demiş. Geri kalanları yani yüzde 79,4’ü internet bankacılığı kullanmıyorum demiş.

Bu araştıramnın sonuçlarına bakarken kişi adetlerine takılmamak lazım. Burada önemli olan internet kullandığı halde her 5 kişiden dördü neden internet bankacılığını kullanmaz? Bu sorunun cevabı internet bankacılığından mağdur olanlara karşı bankaların takındığı olumsuz tavırlarda mı gizli? Yoksa, insanların internetten parasal işlemleri yapmaya duydukları güvensizlik gibi daha başka yerlerde mi aramak lazım?

Benzer sonuçları internetten alışveriş yapanların rakamlarında da görüyoruz. Nitekim internetten alışveriş yapanların oranı yüzde 12,3 iken yapmayanların oranı yüzde 87,7’i. Bu rakamlarla internet bankacılığı rakamlarını karşılaştırdığımızda kullanıcıların bankalara yönelik olumlu bir eğilimi olduğunu görüyoruz. Fakat bu bile günümüz dünyasında yeterli değil.

Araştırmada en çok ilgimi çeken sonuçlardan biri de evde kaç kişinin internet kullandığı ile ilgiliydi. Evde sadece kendisi internet kullanan tüketicilerin oranı yüzde 31,2 iken, tüm ev halkı internet kullanıyor yanıtı yüzde 17,4 ile araştırmada yer alıyor. Hanede 2 kişi internet kullanıyor yanıtını verenlerin oranı yüzde 29,8, hanede 3 kişi internet kullanıyor yanıtını verenlerin oranı ise yüzde 21,6. Bu son rakamların yorumunu ise adı var kendi yok sosyologlarımıza bırakıyorum.

İnterpromedya’dan ricamız tüm bu sonuçları açıklarken bizlere de karşılaştırma imkanı verebilmesi için önceki dönemlerin rakamlarını da göndermeleri. Önceki dönemin rakamlarını bilirsek daha sağlıklı yorumlar yapabiliriz.

(Bu yazının bir kısmı 11 Mayıs 2008 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)