Netaş’ın satışında son gelişmeler… (23 Ekim 2016) @UDHB @NetasTR @btkbasin @memetsimsek

Bu hafta yazımız iki gün gecikti. Takdir edersinizki ilgilendiğim tek konu bu değil. 😉 Netaş ile ilgili her hafta olduğu gibi çeşitli görüşmeler yaptım. Bu haftaki görüşmelerin tek farkı, siz değerli okurlarımızdan özel olarak gelen bazı bilgilerin de araştırmasını yapmamdı. Bu hafta çıkardığım sonuçtan önce bazı haberleri ve bilgileri sizlerle paylaşacağım. Sonra sonucu hep birlikte çıkartacağız.

Yaklaşık 10 gün kadar önce medyaya şöyle bir haber yansıdı:

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, 27 Ekim’de İstanbul’da Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanacak olan 9. Yatırım Danışma Konseyi toplantısına 4 farklı ülkeden, 10 ayrı sektörde faaliyet gösteren ve toplam ciroları 666 milyar dolar, toplam istihdamı da 1.5 milyon olan konsey üyelerinin katılacağını açıkladı.

Bloomberg HT televizyonunda açıklamalarda bulunan Canikli, toplantıya katılacak isimleri de şöyle açıkladı: “Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Cyrill Muller, Alstom Başkanı ve CEO’su Henri Poupart Lafarge, Alzahid Group Holding CEO’su AbdulRahman Alzahid, APM Terminals Kıdemli Başkan Yardımcısı Teimen Meester, Bank of China Kıdemli Başkan Yardımcısı Qiang Liu, Bombardier Başkanı Laurent Troger, BP COO’su Tufan Erginbilgiç, Burgan Bank CEO’su Eduardo Eguren, Gemalto Kıdemli Başkan Yardımcısı Tommi Nordberg, Khazanah Nasional Berhad İcra Direktörü Dato’Noorazman ABD Aziz, Microsoft Bölge Başkanı Ali Faramawy, Mitsui&Co.Europe CEO’su Atsushi Kume, Mumtalakat CEO’su Mahmood Hashim Al Kooheji, Nesma Yönetim Kurulu Başkanı Saleh Al-Turki, Katar First Bank Yönetim Kurulu Başkanı Abdulla Fahad Ghorab Al Marri, Renault Başkan Yardımcısı Denis Le Vot, Sberbank CEO’su Herman Gref, Sojitz Avrupa CEO’su Shigeya Kusano, United Technologies Corporation Başkan Yardımcısı David Hess, ZTE Corporation CEO’su Zhang Renjun, Vodafone Grubu Ticari Operasyonlar ve Strateji Dünya Başkanı Serpil Timuray.”

Katılacak isimlere dikkat edin lütfen. Netaş’a talip olan firmanın CEO’su da Türkiye’ye geliyor. 😉 Bu bilgiyi aklınızda tutun.

Şimdi ikinci bilgiye gelelim. Netaş’a talip firmanın aynı tarihte yani 27 Ekim 2016’da saat 9:00’da (o ülkenin yerel saati ile) kendi ismini taşıyan binasında Yönetim Kurulu toplantısı var. Toplantının gündem maddelerini tabii ki bilmiyorum. Fakat başka bir ülkede bir firmayı satın almaya talipsem, herhalde gündem maddelerimden birisi de bir şekilde o konu olur diye düşünüyorum.

Bu bilgiler ışığında yaptığım görüşmelerde bana söylenen şudur: “Netaş gibi ülkemizin önemli bir teknoloji şirketi ve markasının sermaye sahipliğindeki değişiklik, hele de talip olanlar yabancı olursa, teamüller gereği karar vericilerin de onayını almayı gerektirir.” Benim anladığım şudur: Haberde bahsettiğim toplantı dolayısı ile bizim hükümet üyeleri ile bir araya gelecekler arasında ilgili firmanın CEO’su da var. Görüşmeleri kaçınılmaz görünüyor.

Şimdi tüm bilgileri birleştirelim. Sonuç olarak; kimseyi beklentiye sokmak istemiyorum ama bu toplantılar esnasında veya takip eden günlerde Netaş’ın bu satılma hikayesinin sonucunu öğreniriz diye düşünüyorum. Gökten üç elma mı düşer, yoksa başımıza taş mı yağar, hep birlikte göreceğiz.

Not: Yukarıda yer alan bilgiler Musa Savaş tarafından gazetecilik saiki ile genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler Musa Savaş’ın kişisel gözlem ve görüşlerine dayanmakta olup, herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, sizlerin alım-satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Yukarıda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan Musa Savaş sorumlu tutulamaz. Ayrıca yazının altına yapılacak yorumlar yazanı bağlar, Musa Savaş sorumlu tutulamaz.

“Netaş’ın satışında son gelişmeler… (23 Ekim 2016) @UDHB @NetasTR @btkbasin @memetsimsek” üzerine 9 yorum

 1. anladığımız kadarıyla bu işin şov kısmı bu tarihlerdeki konsey toplantıları olacak ve de muhtemelen kap açıklamaları bu hafta gelecek musa bey çok tşk ediyoruz çalışmalarınız araştırmalarınız takdire şayan hiç kimsenin cesaret edip paylaşamadığı şeyleri çok net ve anlaşılır bir dille yazmıssınız çok tşk ediyoruz allah sizden razı olsn umarım sizin gibi değerli bir insanla tanısma şerefine nail oluruz netaş takileri yazılarınıza devam etmeniz bizim yanımızda olmanız çok önemli çok tşkler tekrar. hayırlı akşamlar hayırlı çalışmalar diliyorum

 2. Yakup’a cevap: Ben teşekkür ederim. Sizler olmasanız yazmanın bir anlamı olmaz. Umarın bir faydam dokunuyordur ihtiyacı olan herkese.

 3. Musa Bey,

  Küçük yatırımcı ekonomi ödülü olsa bu oscar sizin olurdu. Ama biz size dualarımızı gönderiyoruz.

  Selametle

 4. Hasan’a cevap: Duadan daha büyük ödül olur mu? Teşekkür ederim.

 5. Tşk ederiz Musa Bey. İnş hayırla sonuçlarınır şu iş. Dularımız verdiğiniz emekler için. Ky yanında olan, tanımadığı okurları için, hiçbir menfeati olmadan mücadele edip emek harcayan ender kişilerdensiniz. Sizi gönülden kutlarım…

 6. Netaş’ın durumu hiç iç açıcı değil. Ödemelerini 90 gün vade ile yapmaya başladılar, işin kötüsü vade tarihlerinde de alt yüklenicilere ödeme yapmadılar. Şanslı olanlara ileri tarihli çek veriyorlar. Benim şirketimin şu an alacağı rakam 200bin tl üzerinde.

 7. Beyefendi, bu yazdiklarinizin-gazetecilik saikleri demissiniz- elle tutulur hicbir yani yoktur, yani adam toplantiya geliyor diye sirket satinalmasini sonuc olarak cikarmak buyuk analiz yetenegi.. Netas, ZTE’nin is buyuklugu yaninda nedir ki allah askina CEO’su gelsin. TT mesela Romanya’da bir sirket satin almisti, siz duydunuz mu TT’nin CEO’su gitti satin almaya?..Netas’i gercekten biraz tanisaniz, bu satis isinin daha cooook uzayacagini bilirdiniz.

 8. Zeynel Bey sizin Netaş’ı tanımadığınız açık ve net. Öncelikle Netaş kamu ihaleleri yasaklı bir firma temyiz davası devam etmekle birlikte güncel durumda böyle. Ayrıca Netaş gelirlerinin bir kısmını Türk savunma sanayine yaptığı dolaylı ve direkt çalışmalardan kazanıyor. Vs vs. Yabancı bir firma satınalacağı şirketin sonraki potansiyelini siyasilerden birinci ağızdan öğrenmek istiyor. Üstelik TSK’da hissedar ve ikna edilmesi gerekir. Pazardan elma armut almıyorsunuz bu durumda olan bir şirketi satın alacaksınız

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: