Türk Telekom 450 karakol konusunda ne yapıyor?

Telekomünikasyon alt yapısı olmayan 450 karakola WIMAX bazlı erişim alt yapısı kurulması için Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) talebi doğrultusunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB) tarafından Türk Telekom görevlendirilmişti. Bu süreç başlayalı bir hayli zaman oldu. Fakat Türk Telekom’da bu konuda biz herhangi bir hareket göremiyoruz.  Bir hareket varda göremiyorsak o bizim körlüğümüz fakat henüz bir hareket yoksa bu da Türk Telekom’un ayıbıdır diye düşünüyoruz.

Yapılacak alt yapı ile ilgili olarak Türk Telekom’un kapısını çalabileceği firmalar dört bölgeden birine dahil. Türk Telekom; Amerikalı, Avrupalı, Çinli ve yerli olmak üzere başlıca dört bölgeden hangisinin firmasını tercih edecek?

Bize gelen bilgilere göre Türk Telekom’daki ilgililerin bu işi Çinli Huawei’ye LTE olarak verme gibi bir düşüncesi var. Yerli firmaların eksiği neydi ki acaba? Böyle bir ihtimal yok ama hadi diyelimki WIMAX yerine LTE’yi ilgili bakanlıklara kabul ettirdiniz. Peki bu konuda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ne diyor? Bizim bildiklerimiz ışığında baktığımızda LTE frekansları konusu Haziran’dan önce çözülecek gibi görünmüyor. Hatta pratiğe dönüşmesi yıl sonunu bile bulabilir.

Türk Telekom’dan bu konuda resmi bir açıklama alabilir miyiz? Aksi takdirde Türk Telekom’daki bazı yetkililerin kurumu çiftlikleri gibi yönettikleri düşüncesine kapılacağız. Dolayısıyla da bilgi almak için yine kendi imkânlarımızı kullanmak zorunda kalacağız? 🙂

“Türk Telekom 450 karakol konusunda ne yapıyor?” üzerine bir yorum

  1. Wimax de herhangi bir frekans ihalesi olmadan kullanılmıyor mu. Devlet işi oldu mu bu tür detaylara bakılmaz galiba 🙂

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: