Türkiye e-ticaret büyüme hızıyla giderek Avrupa’ya yaklaşıyor

Türkiye’nin en yüksek gelir hacmine sahip sektörlerinden e-ticaret, ülkemizin teknolojiye olan yüksek uyumu sayesinde Batı ülkelerine her geçen gün yaklaşıyor. Yıllık e-ticaret hacmi 5 milyar doların üzerine çıkan ülkemizde, tüketici davranışları ve piyasa dinamiklerine bakıldığında Batı Avrupa kadar büyük ve canlı bir piyasanın ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Devamını oku…

2016’nın Bilişim Teknolojileri

Geçmişi herkes yaşadı gördü. Adettendir, biz bilişim teknolojileri penceresinden geleceğe bakalım. Herkesin merak ettiği şey 2016’da bilişim teknolojileri neleri ön palana çıkaracak?

Bilişim teknolojileri alanındaki eğilimleri yani moda tabiriyle trendleri söylemeden önce size ana trendlerden söz edeceğim. Bu da nereden çıktı demeyin. Ana trendler bir iki yıllık değildir. Onlar en az 10 yıllık bir geleceği biçimleyen trendlerdir. Yıl bazlı trendleri iyi anlayabilmek ve yakalayabilmek için önce bu ana trendleri bilmek lazım.

Devamını oku…

İnternetten alışverişin en büyük problemi

İster online alışveriş diyin, ister internetten alışveriş, isterseniz de e-ticaret. İnanın bana farketmiyor. Hepsi aynı şey. Ben internetten alışveriş demeyi tercih ediyorum. Bu bence daha doğru bir tanımlama. İnternetten alışveriş artık hayatımıza iyice girdi. Hatta girmenin ötesine geçmeye başladı. Benim gözlemlerime göre özellikle beyaz yakalı tabir edilen çalışan kesim haftalık market alışverişlerini bile internetten yapıyor. … Devamını oku…

Bilişim Trendleri Nereye Doğru?

Günümüz bilişim trendleri dediğimizde aklınıza neler geliyor. İlk gelenler “mobilite, büyük veri ve bulut” değil mi? Doğru. Günümüz trendleri bunlar. Fakat bunlar çok yakın bir gelecekte biraz evrilecek. Daha bütünleşik bir hâl alacaklar. Neler mi gelecek? Siber dünya ile gerçek dünyayı birbirine bağlayan yeni teknolojiler hayatımıza girecek. Karar vermeyi ölçümlere bağlayan bir dünya gelecek. Güvenlik teknolojileri yenilenecek. Tüm bu değişimlere ayak uydurmak için Bilgi İşlem Departmanlarına yine büyük iş düşecek.

Devamını oku…

Sepet sepet internet…

Geleneksel ticaretin yerini yavaş yavaş online ticaretin aldığı günümüzden çok da ileriye değil sadece 10 yıl öncesine bakarsak yaşadıklarımızı hayal edebilir miydik? Evimizden çıkmadan bir tık ile alışveriş yaptığımızı, yemeğimizi sipariş ettiğimizi, ürünlerimizi internet üzerinden birçok alıcıya ulaştırabileceğimizi? Uzak değildi belki ama bu süreçte teknoloji ile birlikte hayatımızda birçok şey değişti ve hayat artık daha … Devamını oku…

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish