Türk Telekom 2Ç’21 Sonuçları ve Analizi

Türk Telekom 2021’in ikinci çeyreğinde yıldan yıla %30 artışla 1.3 milyar TRL net kar, yıldan yıla %17 artışla 8.2 milyar TRL konsolide gelir, yıldan yıla %24 artışla 4 milyar TRL FAVÖK, yıldan yıla %29,4 artışla 2.5 milyar TRL faaliyet kârı elde etti. Bu çeyrek de 2020 yılındaki diğer çeyrekler ve 2021’in ilk çeyreğinde olduğu gibi finansal sonuçların, operasyonel sonuçlardan daha vurgulayıcı olduğu bir çeyrek oldu.

Devamını oku…

Türk Telekom 1Ç’21 Sonuçları ve Analizi

Türk Telekom 5 Mayıs 2021 tarihinde 1Ç’21 sonuçlarını açıkladı. Şahsi işlerimin de yoğunluğuyla biraz geciken bir analiz olacak. Bu çeyrek finansal performansın, operasyonel performansı gölgelediği bir çeyrek oldu. Öncelikle finansal sonuçlara kısaca göz atacak olursak, FAVÖK marjı, yıllık bazda 2.9yp artışla %50,1 seviyesinde gerçekleşti. net kar işe yıllık bazda %105 büyüme ile 1.356 milyar TRL seviyesine ulaştı. Hedge oranı ise elverişsiz kur ortamına rağmen 1.15x seviyesinde sabit seyretti. Ben bu sonuçların yalnızca başarılı bir çeyrek olmanın ötesinde daha derin anlamlar taşıdığını, özellikle de kurumsal yönetimin önemi hakkında son derece önemli dersler taşıdığını düşünüyorum.

Devamını oku…

Türk Telekom 3Ç’20 Sonuçları ve Analizi

2020 yılının 3.çeyreğini de tamamlamış olduk. Öncelikle bu çeyrek Ümit Önal’ın takımının 4.çeyreği olması sebebiyle aynı zamanda bir yıllık karne niteliği de taşımakta. Daha önceki çeyreklerde de gördüğümüz, Türk Telekom’un stratejisine bağlılığının olumlu etkileri bu çeyrekte artan dijitalleşmenin ve gelişen zorlu şartların etkisiyle daha net şekilde görülmekte, tekrar etmekte fayda var, Türk Telekom sıradan bir telco değil, elbette izleyeceği yol da sıradan bir telco gibi olamaz. Türk Telekom’a 4 sene önce yeni bir kader çizildi ve artık başarılı olmak için başka bir şans yok. Aşağıda da detaylıca sonuçları verilmiş olan iştiraklerin performansları tüm bu gerçekleri sert bir şekilde önümüze koyuyor. Ümit Önal’ın takımının da aynı yolu takip ediyor olması hem Türk Telekom hem de Ümit Önal ve takımı için büyük bir şans.

Devamını oku…

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish