Sadece gerçek olanı takip edin

30 Kasım 2011 0 Yazar: Musa Savaş

Mutlaka duymuşsunuzdur Facebook’ta 30 milyon Türk kullanıcı olmuş. Dünyada Facebook kullanımında ilk beşteyiz. Ne severmişiz birbirimize ahkam kesmeyi. Aynı lafları aynı cümleleri iki gün sonra bir başka arkadaşınız paylaşır. Bu durum Facebook’un yapısının doğal sonucu. Facebook’ta kendi arkadaş gurubum içinde sık sık karşılaştığım bir tartışmada “Falanca gerçek mi yoksa çakma mı?”

Nitekim geçtiğimiz günlerde Facebook’tan bana bir arkadaşlık isteği geldi. İsme bakınca şaşırdım. Çağla Şikel yazıyordu. “Çağla hanımın benimle ne işi olur?” düşüncesiyle tam reddedecekken yine gazetecilik damarım kabardı. Çakma bir hesapsa ne güzel bir yazı konusu olur diye fısıldadı şeytanlarım. Kabul ettim. İnceleyince gerçekmiş gibi duruyordu. Bilgiler kısmına bir çok bilgi girilmişti. Tabii ki o bilgiler doğru mu değil mi bilmiyorum. Fakat şeklen hepsi doğru yerdeydiler. “Çağla Hakkında” başlıklı yere gelince şöyle bir yazıya rastladım:

“Herkese Selam..
Beni medyadan yeterince tanıdığınızı düşünüyorum.Kendim hakkımda sizler benim bilmediklerimide çoğu zaman benden önce duyuyor ve öğrenebilirsunuz.!
Malum bir çok haberin doğruluk değeride tartışılır. Yani ASPARAGAS…
———
Sizlerle paylaşmak istediğim şeyleri buradan haberdar ederek paylaşmak istedim. Bir çok insan günümüz şartlarında zor geçiniyor ve sıkıntılar içinde hayatlarını devam ettirebilmenin yollarını arıyorlar. Benim size nacizane tekliğim olacak. Sizlere gelecekteki mali yaşamınızda önerilerimle faydalı olabilirsem ne mutlu bana.
facebook adresimdeki Kazanç Linklerine girerek inceleme yapmanızı ve sizin için doğru olan, yani yakın hissettiğiniz KAZANÇ medotlarını denemeniz olacaktır. Eğitim seviyeniz ne olursa olsun hiç önemli değil, kolaylıkla kavrayabileceğiniz ve hızlı bir şekilde ciddi aylık gelirler elde etmenize yarayacak bilgiler ile Hayatınıza değer katacaktır…
Herkese Saygı ve Sevgilerimle,,,
Çağla.”

Bu yazının noktasına bile dokunmadım. Olduğu gibi buraya aldım. İçeriğinden anladınız değil mi? Bu çakma bir hesap ve en son baktığımda 144 tane arkadaşı olmuştu bile.

Bu durumlar sizi de rahatsız ediyorsa gerçek kişilerle gerçek sohbetler etmek istiyorsanız benim size tavsiyem “Takiplen.com” sitesine bir göz atın. Pişman olmayacaksınız. Sosyal medyadaki en büyük problemlerden biri olan yukarıda bahsettiğim konu yani sahte kişi ve mesajlarla uğraşmak istemiyorsanız bu siteye mutlaka gelin. Bu projeye NetKoza tarafından 13 Milyon TL harcandı. Türkiye’de bir ilk. Yerli malı diye küçümsemeyin. Destek olun ki dünya sadece Facebook’un kurucusunun adını ezberlemesin. Ülkemizde de bu konularda güzel şeyler oluyor. Neden görmezden geliyor, destek olmuyoruz?

Önemli bir eksikliği kapattıklarına inandıklarını belirten NetKoza CEO’su Şahin Ciner, projeleri hakkında şunları paylaştı: “ Takiplen, etik ve genel kabul görmüş kurallar çerçevesinde kurulmuş Yeni Nesil bir sosyal paylaşım sitesidir. Bu nedenle siteyi ve hizmetleri kullanma yaşı en az 13 ile sınırlandırılmıştır. Getirdiği diğer bir yenilik ise hesap açmada sadece gerçek kullanıcı adı kullanılmaktadır. Bir sahiplen.com teknolojisi ile çalışan gerçek dünyada kullanılan isim ve soyadı bilgisi ile sistem çalışmaktadır. Böylelikle sonradan oluşabilecek birçok sorun baştan radikal bir şekilde çözülmüş olmaktadır. Burada kullanılan mekanizmalar ile kullanıcıların yaşı ve kimliği ile adı soyadı eşleştirilerek ilk doğrulama işlemi gerçekleştirilmektedir. Daha ileri kimlik doğrulaması için bu konuda son nokta olan E-İMZA TurkTrust destekli olarak ünlü, tanınmış, popüler kişilerin doğruluğunu üçüncü şahıslara da ilan edilebilecek (5070 sayılı yasaya dayanarak) şekilde sağlanmaktadır. Takiplen bu hizmeti herkese vermesinden öte belli kriterler dahilinde bu gruptaki kişilere bu hizmeti belli kriterler dahilinde ücretsiz olarak götürmektedir.”

Başlıkta da dediğimiz gibi “Sadece gerçek olanı takip edin.”

(Bu yazının bir kısmı 28 Ağustos 2011 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)