Türk Telekom yazılarım hakkında

Yaklaşık bir yıldır Para dergisi haricinde pek yazı yazmıyordum. Kısa bir süre önce yeniden yazmaya, özellikle de internet sitemde yazı yazmaya başladım. Bunun tek sebebi siz değerli okurlarımsınız. Yazmadığım dönemlerde, gerek sosyal medya hesaplarımdan, gerekse de e-posta yoluyla, daha olmadı bir toplantıda yakalayınca “Neden yazmıyorsun? Hasta mısın?..” gibi sorularla beni sürekli uyaran sizler, iyi ki varsınız. Çünkü, çok az gazeteciye sahip olan bir okur kitlesine sahibim. Bu durumdan kesinlikle rahatsız değilim. Lütfen beni uyarmaya devam edin.

Yazılara yaptığınız yorumlarınız ile ilgili bana bildirim geldikçe cep telefonumdan okuyup, uygunsa (hakaret, küfür, vb. içermiyorsa) hemen yayına veriyorum. Lütfen yazmaya, hatta birbirinizi cevaplamaya devam edin. Neden mi? Çünkü buraya yazdığınız her şey gerek Türk Telekom nezdinde her seviyede çalışan (en üst düzey yöneticiler ve Yönetim Kurulu dahil), gerekse de Ankara’da konuyla ilgili tüm kamu kurumları ve yetkilileri tarafından takip ediliyor.

Ben dertlerinize doğrudan çözüm olamam fakat bu site aracılığı ile problemlerinizi, sıkıntılarınızı, dertlerinizi tüm yöneticilere ulaştırmanıza aracı olurum. Bu şekilde gerek sizlere, gerek Türk Telekom’a küçücük de olsa bir faydam dokunursa benden mutlusu olamaz. Çünkü Türk Telekom ülkemizin her ferdine bir şekilde dokunan ülkemizin en büyük stratejik kurumlarından birisi. Bu kurum ne kadar eksiksiz işlerse ülkemize faydası da o derece büyük olur. O yüzden bu siteyi bir platform gibi düşünün ve yazmaya devam edin. Sesinizi duyuracağımızdan emin olun. Fakat çözüm yetkililerin takdirinde. Biz “Elçiye zeval olmaz” düşüncesiyle köprü olmaya devam edeceğiz.

Türk Telekom’un önümüzdeki ilk Yönetim Kurulu toplantısı ne zaman yapılacak? Bilen yazsın. Bende öğrenir öğrenmez yazacağım.

Bu sefer gelin şöyle bir farklılık yapalım. Siz, Türk Telekom’un Yönetim Kurulu’nda olsaydınız hangi konuları gündem olarak tartışıp karar almak isterdiniz? Yani sizce Türk Telekom’un acilen görüşülmesi gereken konuları nelerdir?

Yorumlarınızı bekliyorum.

“Türk Telekom yazılarım hakkında” üzerine 7 yorum

 1. 1- Türk Telekomda acil görüşülmesi gereken konu en alt seviye çalışan ile en üst seviye çalışan arasundaki 100 kati asan yıllık kazanç farki. Birçok uluslararası sirkette bu rakam bir kistas. Şirkette satış rakamlarındaki artışlar dışında birçok şeyin yolunda gitmediği aşikar, bununla birlikte 5 yılın üzerindeki çalışanlar artık alternatif arayışına çoktan girmiş durumdalar, kendilerini rölantiye alıp farklı yerlere geçişin hesabını yapmaktalar. Haklılar mı ? sonuna kadar hemde. kamuya yeni giren biri buradaki 7 yıllık çalışandan fazla kazanıyor artık.
  2- Şirketin yıllık 10 milyar üzerinden gelir sağlayan şebekesine yatırım yapması kaçınılamaz duruma gelmiş görünüyor. Bu şekilde devam ederse eğer, 5G geldiğinde Telekom hazır olamayacak, şebeke kalitesi bunu kaldıramayacak. Teknoloji şirketi sadece abone satış rakamlarını yükselterek yükselemez ! Şebekeye bakacaksın, çalışana o şebekeye bakması için daha iyi bakacaksın. Özellikle kışın zor şartlarda 2 metre kar üzerinde arızaya müdahale eden birinin cüzi bir rakama çalışmasını beklemeyeceksin, birşeyler yapacaksın. Mobile yatırım artırılmalı, birleşme sonrası mobil çalışana verilen zamlar içler acısı.
  3-Şirketin birim müdürleri dahi artık yurtdışında iş arayışlarına girmiş durumda. Yıllık geliri net 150K civarı olan en alt seviye yönetisici dahi bunu düşünürken çalışanın farklı hareket etmesi beklenemez işin doğrusu.
  4- Kaynakların nereye gittiği denetlenmeli.

 2. Yeni ceo ve üst yönetim belli olsun. Öyle öneri yazalım abi. Öneriler boşa gitmesin. 🙂
  Yeni ceo ve üst yönetim kendilerini biliyordur diyorsanız da başka. O zaman yazalım 🙂

 3. 2008 yılına kadar telekom şirketinde mühendis olarak çalıştım. Şirkette 12 yıllık bir geçmişim oldu. Daha sonra kendi isteğimle isitifa ederek ayrıldım. 2 yıl kadar çok uluslu bir şirkette çalıştım. Elde ettiğim deneyimler neticesinde büyük sayılabilecek bilişim şirketine ortak oldum.700’e yakın çalışanımız var. Her yıl büyüyerek yolumuza devam ediyoruz. Çok şükür….

  Yukarıdakileri anlatmamın sebesi aşağıda anlatacaklarımın tamamlayıcısı olması içindi. Şirketimiz telekom a göre büyük ölçekliymiş.Şirketimizde yüzlerce adet mobil, faks, internet, metro internet gibi telekom ürünlerini kullandık. 8 senede 5-6 tane telekomun müşteri yöneticisi ile çalıştık. Ne yazık ki bu müşteri yöneticisi olarak şirketimizi ziyaret eden arkadaşlar bize sundukları ürünlerin hiç bir özelliğini bilmiyorlar. Hatlarımızla ilgili sorun yaşıyoruz, çözmeleri bir tarafa nereye, nasıl yönlendireceklerininden bile bir haberler. Telekom gibi bir şirket nasıl olur da bu kadar bilgisiz ve düşük profilli personel çalıştırabilir ?

  Benim çalıştığım dönemde teknik ekip (mühendis, teknisyen vs) inanılmaz birikimli çocuklardı. Yaptıkları işi bilmeyi bırakın yeni fikirler ve uygulamalarla ufuk açarlardı.

  Benim yönetime tavsiyem şunlar
  1.Özellikle müşteriyle birebir temas eden çağrı merkezi, müşteri yöneticisi gibi personellerin kalitesini gözden geçirin. Ne yapacağınızı bilmiyorsanız Turkcell’in personellerine bakın. Ne yapmanız gerektiği konusunda size bilgi verir.
  2. Çalışanlarınız da eğitimsizlik ve kültür sorunları var. Biraz initeliklerin artması lazım. Türkiye’nin en büyük şirketine yakışmıyor.
  3.Eşimin küçük bir şirketi var. 25-30 çalışanı var. Ona da sizin kobi bayileriniz hizmet veriyormuş. Bayilerden gelen personellerinz evlere şenlik. Geçen bir tanesiyle 30 dakika kadar sohbet ettim. Çocukları asgari ücretle çalıştırıyorlarmış. Birşey diyemedim yutkundum. Asgari ücretle çalışan tüm kardeşlerimin emeğine saygı duyuyorum. Fakat bir nevi taşeron işi yaptırdığınız bayilerin asgari ücretli çalışanlarını müşteriye göndererek nasıl bir memnuniyet yakalayacaksınız ? Telekom gibi bir şirket, müşteri nezdinde asgari ücretli elemanlar tarafından nasıl temsil edilebilir ? Rakibiniz Turkcell’in sme, large, stratejik gibi account’larını yöneten çocuklara bir bakın derim. Kalite hakkında bilgi verir.

 4. Öncelikli olarak ilk iş, Üst yönetim konusundaki belirsizlik bi an önce belirlenmeli artık. Yeni yönetim bir an evvel bu konuyu görüşüp karara bağlamalı ve bu konuyu artık gündemden çıkarmalı.

 5. Sürekli dedikosu dönen birkaç hususu öğrenmek istiyorum ben de.
  1. İşten çıkarılacak kişilerin listesinin yapıldığı söyleniyor. 5000 kişiyi bulabileceği dedikoduları var.
  2.Bölge müdürlüklerinin genel müdürlüğe bağlanacağı, müdürlüklerde ciddi organizasyon değişikliği olacağı söylentisi var.
  3.Ü.Ö’nün ceo yapılacağı söyleniyor. Yapılmasa bile P.D. kesin olarak yıl sonu itibariyle gidecek deniyor.

  Musa bey sizin bu dedikodular hakkında yorumunuz ve bilginiz nedir ? Aslında binlerce kişi bu soruların cevabını merak ediyor. Musa Bey sizden rica etsek bizi aydınlatırmısınız ?

  Not:Yukarıdaki bilgiler tamamen dedikodu olup yatırım tavsiyesi değildir.

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: