Türkiye’ye değer

29 Eylül 2011 0 Yazar: Musa Savaş

Her ne kadar biz sunduğu hizmetlerde uyguladığı yöntemleri eleştirsek de Türk Telekom ülkemizin güzide markalarındandır. Bir Türk Telekom yetkilis bana bir gün latife yaparak: “Türk Telekom ile ilgili bir tane olumlu yazını göster kafamı kıracağım” demişti. Ben de kendisine göstermiştim. Tabii ki kafa kırma işin latife tarafı.

Ben Türk Telekom’un verdiği hizmetlerde uyguladığı yöntemleri özellikle de fiyatlandırma yönetemlerini hep eleştirdim ve eleştirmeye devam edeceğim. Fakat diğer taraftan her büyük şirketin yapması gereken sosyal sorumluluk projelerinde Türk Telekom’un başı çektiğini de vurgulamaya devam edeceğim. Türk Telekom’un bir hayli sosyal sorumluluk projesinde imzası var. Oldukça da dağınık bir görüntü arz ediyor.  Nitekim onlarda dağınıklığı fark etmişlerki, Türkiye çapında hayata geçirdikleri tüm sosyal sorumluluk faaliyetlerini Türkiye’ye Değer çatı markası altında topladılar.

Türk Telekom Okulları, Türk Telekom Internet Evleri, Türk Telekom Spor Okulları ve e-fatura ormanları gibi ulusal çapta yürüyen dev sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra Türk Telekom il müdürlüklerinin hayata geçirdiği 150’ye yakın yerel sosyal sorumluluk faaliyeti de Türkiye’ye Değer markası altında toplandı.

Sosyal sorumluluk yatırımlarını öncelikli olarak eğitim, spor ve çevre alanlarında gerçekleştirilen Türk Telekom, hayata geçirdiği projelerle geçtiğimiz yıl 20’den fazla ulusal ve uluslararası ödül kazandı.

Neler yaptıklarını özetlesek dahi oldukça uzun bir liste çıkıyor.

Türk Telekom Okulları
Türk Telekom Okulları projesi kapsamında Türkiye çağında 72 eğitim binası faaliyete geçti. 78 binanın inşasını kapsayan proje bittiğinde 30 binden fazla öğrenciye modern tesislerde eğitim imkanı sağlanmış olacak. Türkiye’nin eğitim alanındaki en büyük sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Türk Telekom Okulları projesi, 2009 yılında ulusal ve uluslararası organizasyonlarda 4 tanesi büyük olmak üzere toplam 7 ödüle layık görüldü.

Internet Evleri
Türk Telekom, evinde ya da iş yerinde internete erişim olanağı bulamayan herkes için tüm Türkiye’nin 81 ilinde 932 adet Internet Evi’ni faaliyete geçirdi. Bu vesile ile dileyen herkesin internete ücretsiz bağlanabileceği yaklaşık 19.000 bilgisayar hizmete sunuldu.

Spor Okulları
Türk Telekom, geçtiğimiz 10 yıldan bugüne, 41 ilde yaptığı altyapı yatırımlarıyla, basketboldan eskrime, badmington’dan kayak ve tenise 15 branşta 28 bin genç sporcunun yetişmesini sağladı. 15 farklı branşta eğitim veren Türk Telekom Spor Okulları’ndan yetişen sporcular, ulusal ve uluslararası müsabakalarda 10’dan fazla branşta derece aldılar ve pek çok defa milli takım kadrolarına davet edildiler.

E-fatura ormanları
E-Fatura Ormanları projesi aynı zamanda kağıt fatura yerine elektronik fatura kullanan Türk Telekom müşterilerine bir nevi teşekkür mahiyetinde gerçekleştirildi. Tüm ülkeye yayılan 100 bin ağaçlık “E-Fatura Ormanları”nda Türkiye’deki mevsimsel farklılıklar gözetilerek 17 farklı türde ağaç dikildi.

Burada saydıklarımız haricinde de daha bir çok sosyal sorumluluk projesini yapan Türk Telekom tüm bunları yaparken çalışanlarınını da doğrudan bu projelerin içine soktu. Binlerce çalışanı bu sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak yer alıyor. Bize de Türk Telekom’a bu yaptıklarından dolayı teşekkür etmek düşüyor.

(Bu yazının bir kısmı 14 Şubat 2010 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)